#ziveslovo 16.6.2020

#ziveslovo 16.6.2020

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Počuli ste, že bolo povedané: ‚Milovať budeš svojho blížneho a nenávidieť svojho nepriateľa.‘

Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú, aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Veď on dáva slnku vychádzať nad zlých i dobrých a posiela dážď na spravodlivých i nespravodlivých.

Lebo ak milujete tých, ktorí vás milujú, akú odmenu môžete čakať? Vari to nerobia aj mýtnici? A ak pozdravujete iba svojich bratov, čo zvláštne robíte? Nerobia to aj pohania?

Vy teda buďte dokonalí, ako je dokonalý váš nebeský Otec.“

Mt 5, 43-48

 

kňaz Ondrej Chrvala

V tomto evanjeliu nám Ježiš dáva jeden z najťažších príkazov – milovať svojich nepriateľov a modliť sa za nich. Už si to skúsil? Je to nadľudská úloha, ktorá potrebuje obrovské množstvo energie… ak však ťažisko celej úlohy neposunieš práve tam, kam Ježiš chce. Hovorí, že máme byť synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Nie je to o tom, čo robíš, keď sa stretneš s nepriateľom, ale kým si ešte predtým. Či si teplomerom, alebo termostatom.

Teplomer reaguje. Odmeria teplotu v miestnosti a zariadi sa podľa toho. Poddáva sa prostrediu.

Naproti tomu, termostat tú teplotu určuje. On povie, aká teplota bude v miestnosti. Prostredie sa zariadi podľa neho.

Ak sa stretnem s nepriateľom ako teplomer, odmeriam jeho nepriateľstvo a nadstavím sa na podobné. To robia bežne všetci ľudia – aj pohania. Ak sa s ním však stretnem ako termostat, bez ohľadu na náladu nepriateľa vstúpim do stretnutia s vnútorným pokojom syna nebeského Otca a tento pokoj si nenechám zobrať pri akejkoľvek reakcii okolia. Nie som určovaný; ja určujem – či skôr Božia prítomnosť, ktorú nesiem so sebou.

 

TIP NA DNES:

Hneď ráno (alebo keď toto čítaš) vstúp do stretnutia s Bohom a pros ho, aby ťa naplnil svojou prítomnosťou a pokojom. A nech už dnes stretneš kohokoľvek, priateľa či nepriateľa, už teraz sa rozhodni vyliať naňho kúsok tejto Božej lásky a modliť sa zaňho.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00