#ziveslovo 16.6.2021

#ziveslovo 16.6.2021

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Dajte si pozor a nekonajte svoje dobré skutky pred ľuďmi, aby vás obdivovali, lebo nebudete mať odmenu u svojho Otca, ktorý je na nebesiach.

Keď teda dávaš almužnu, nevytrubuj pred sebou, ako to robia pokrytci v synagógach a po uliciach, aby ich ľudia chválili. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu.

Ale keď ty dávaš almužnu, nech nevie tvoja ľavá ruka, čo robí pravá, aby tvoja almužna zostala skrytá. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti.

A keď sa modlíte, nebuďte ako pokrytci, ktorí sa radi postojačky modlievajú v synagógach a na rohoch ulíc, aby ich ľudia videli. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu.

Ale keď sa ty ideš modliť, vojdi do svojej izby, zatvor za sebou dvere a modli sa k svojmu Otcovi, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti.

A keď sa postíte, nebuďte zamračení ako pokrytci. Znetvorujú si tvár, aby ľudia videli, že sa postia. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu.

Keď sa ty postíš, pomaž si hlavu a umy si tvár, aby nie ľudia zbadali, že sa postíš, ale tvoj Otec, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti.“

Mt 6, 1-6. 16-18

kňaz Ondrej Chrvala

Niekedy rozmýšľam, čo by som urobil, keby mi niekto ponúkal úplatok. Čiže mi ponúkne peniaze za to, aby som urobil niečo proti svojmu svedomiu. Asi by som ho vysmial. A snažil sa pripomenúť mu, čo je skutočne dôležité.

Ak skutočne verím v Boha a duchovný svet, je pre mňa smiešne (a trochu smutné), ak sa mi niekto snaží ponúkať výhody tohto sveta namiesto výhod duchovného sveta. Je to podobné, ako keď prví európski moreplavci v Amerike ponúkali Indiánom sklenené korálky za zlato a Indiáni to vymieňali, pretože nevedeli, čo má akú skutočnú hodnotu. Žiadna pozemská odmena, hoci hneď a teraz, mi nemôže vynahradiť nebeské dobrá, aj keď ich dostanem cestou tajomnej Božej prozreteľnosti. Iba ak v Boha v skutočnosti neverím, ani v skutočnosti duchovného sveta, zameriam sa len na to, čo je v tomto svete a nejdem ďalej.

A tak túžme po tej skutočnej odmene, ktorú dáva Boh. A keď budeme v ohrození, že ľudská chvála nám môže odobrať Božiu odmenu, nevymeňme zlato za korálky.

 

TIP NA DNES:

Zamerajme sa dnes na duchovný svet a nebeskú odmenu. Urobme aspoň jedno rozhodnutie, kedy sa zriekneme odmeny v tomto svete, aby sme ju získali v tom duchovnom.

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00