#ziveslovo 16.8.2020

#ziveslovo 16.8.2020

Ježiš sa odobral do okolia Týru a Sidonu. Tu prišla k nemu istá kanaánska žena z tých končín a kričala: „Zmiluj sa nado mnou, Pane, syn Dávidov! Dcéru mi hrozne trápi zlý duch.“ Ale on jej neodpovedal ani slovo.

Jeho učeníci pristúpili k nemu a prosili ho: „Pošli ju preč, lebo kričí za nami.“ Ale on odvetil: „Ja som poslaný iba k ovciam strateným z domu Izraela.“

No ona prišla k nemu, poklonila sa mu a povedala: „Pane, pomôž mi!“

On jej odpovedal: „Nie je dobré vziať chlieb deťom a hodiť ho šteňatám.“

„Áno, Pane,“ vravela ona, „ale aj šteňatá jedia odrobinky, čo padajú zo stola ich pánov.“

Vtedy jej Ježiš povedal: „Žena, veľká je tvoja viera! Nech sa ti stane, ako chceš.“

A od tej hodiny bola jej dcéra zdravá.

Mt 15, 21-28

 

kňaz Ondrej Chrvala

Ježiš – ignorant. Ten, čo neodpovedá ani slovo tomu, kto na neho volá v núdzi. Takým sa zdá byť obraz Ježiša z dnešného evanjelia. Voda na mlyn všetkým posmievačom: „Áno, vy voláte na svojho Boha, a on vás ignoruje a nič neodpovedá. Evidentne ani neexistuje a vy sa len klamete.“ A čo je horšie, je to ťažká skúsenosť aj toľkých veriacich. Boh, ktorý mlčí. O to ťažšie sa odpovedá tým posmievačom.

Ale ak dočítame do konca, je nám jasné, že toto je falošný obraz Boha. Ježiš neignoruje. Naopak, veľmi vníma srdce kanaánskej ženy, ba aj srdcia učeníkov. A chce im pomôcť, aby svoje srdce spoznali aj oni. A nevadí mu, že si pritom o ňom ľudia myslia, že je ignorant. On vie, že nie je.

Učeníkom odhaľuje, že stále nenosia v srdci lásku k ľuďom okolo seba. Chcú mať len pokoj. Tých, čo kričia, poslať proste preč.

Žene pomohol nájsť hlbiny viery v jej srdci. Kopal až bolestne hlboko; ale našiel poklad, ktorý si možno ani sama žena neuvedomovala. Poklad viery v Boha, ktorý bol v podstate pre ňu ako pohanku cudzí. Poklad lásky k dcére, ktorá ide až za hranice pokory.

Ježišovi záleží aj na tvojom srdci. A niekedy pomáha nájsť skryté poklady v ňom aj za cenu zdania, že Boh mlčí.

 

TIP NA DNES:

Spomeniem si na nejakú nedávnu ťažkú situáciu, ktorá zo mňa „vytlačila“ nesprávnu reakciu. Čo to vypovedá o mojom srdci? Do čoho ma cez to Boh pozýva? Čo by som nabudúce mohol urobiť inak?

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00