#ziveslovo 16.9.2020

#ziveslovo 16.9.2020

Ježiš povedal zástupom: „Komuže prirovnám ľudí tohto pokolenia? Komu sú podobní?

Podobajú sa deťom, čo vysedávajú na námestí a pokrikujú jedno na druhé: ‚Pískali sme vám, a netancovali ste; nariekali sme, a neplakali ste.‘

Prišiel Ján Krstiteľ, nejedol chlieb a nepil víno, a hovoríte: ‚Je posadnutý zlým duchom.‘

Prišiel Syn človeka, je a pije, a hovoríte: ‚Hľa, pažravec a pijan, priateľ mýtnikov a hriešnikov!‘

No múdrosť ospravedlňujú všetky jej deti.“

Lk 7, 31 – 35

 

kňaz Ondrej Chrvala

Myslím si, že po prečítaní dnešného evanjelia sa každý pousmeje a spomenie si na situácie, keď si len v duchu povie: „Ľuďom nevyhovieš.“ Napriek tomu je zaujímavé, koľkí ľudia sa o to úporne snažia, aby boli so všetkými zadobre. Niektorí si z toho dokonca urobili životné heslo a jeden z cieľov svojho života: aby boli ľudia naokolo s nimi spokojní a svoje správanie riadia podľa toho, čo si ľudia pomyslia. Keď si to však prepojíme so zjavnou nemožnosťou vyhovieť vždy všetkým, zrazu sa ocitáme v nikdy nekončiacom boji, ktorý nemôžeme vyhrať. A môžeme uviaznuť v pasci neustáleho zlyhania, ak sa nájde čo len jeden človek, ktorý so mnou nie je spokojný (a taký sa zaručene vždy nájde).

Čo s tým? Odpoveď je zrejmá: nehľadať, čo si o mne myslia ľudia, ale čo si o mne myslí Boh. Ak žijem podľa Božích predstáv o mne, aj ľudia ma budú mať radi; okrem večných frflošov, ktorí však budú nespokojní vždy, nech urobím čokoľvek.

To sa však ľahko povie, ale ťažšie žije. Podstatné však je, ako ja sám vidím Boha. Vidím ho ako večne nespokojného kontrolóra, vyžadujúceho dokonalé výkony, alebo ako Otca zamilovaného do svojho dieťaťa tak, že v jeho očiach nemôžem zlyhať? Ako nám ho predstavil ten najpovolanejší – Ježiš Kristus? Zhoduje sa môj obraz o Bohu s obrazom, ktorý nám Ježiš podáva v evanjeliách? A viem sa o lásku Boha Otca oprieť vo svojom správaní?

 

TIP NA DNES:

Aspoň raz sa dnes sám seba spýtam, či sa v tom, čo práve robím, správam podľa pohľadu ľudí okolo seba, alebo podľa pohľadu milujúceho Boha.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00