#ziveslovo 16.9.2021

#ziveslovo 16.9.2021

Ktorýsi farizej pozval Ježiša, aby s ním jedol. On vošiel do farizejovho domu a sadol si k stolu.

V meste bola istá žena, hriešnica. Keď sa dozvedela, že je hosťom vo farizejovom dome, priniesla alabastrovú nádobu s voňavým olejom, s plačom pristúpila zozadu k jeho nohám, začala mu slzami máčať nohy a utierala mu ich svojimi vlasmi, bozkávala mu ich a natierala voňavým olejom.

Keď to videl farizej, ktorý ho pozval, povedal si v duchu: „Keby tento bol prorokom, vedel by, kto a aká je to žena, čo sa ho dotýka, že je to hriešnica.“

Ježiš mu vravel: „Šimon, mám ti niečo povedať.“

On odvetil: „Povedz, Učiteľ!“

„Istý veriteľ mal dvoch dlžníkov. Jeden dlhoval päťsto denárov, druhý päťdesiat. Keďže nemali skadiaľ dlžobu splatiť, odpustil ju obidvom. Ktorý z nich ho bude mať radšej?“

Šimon odpovedal: „Myslím, že ten, ktorému viac odpustil.“

On mu povedal: „Správne usudzuješ.“

Potom sa obrátil k žene a Šimonovi povedal: „Vidíš túto ženu?

Vošiel som do tvojho domu, a nedal si mi vodu na nohy. Ale ona slzami zmáčala moje nohy a svojimi vlasmi ich poutierala.

Nepobozkal si ma. Ale ona odvtedy, ako som vošiel, neprestala mi nohy bozkávať.

Hlavu si mi olejom nepomazal. Ona mi voňavým olejom nohy natrela.

Preto ti hovorím: Odpúšťajú sa jej mnohé hriechy, lebo veľmi miluje. Komu sa menej odpúšťa, menej miluje.“

A jej povedal: „Tvoje hriechy sú odpustené.“

Vtedy tí, čo s ním stolovali, začali si hovoriť: „Ktože je to, že aj hriechy odpúšťa?“

On však povedal žene: „Tvoja viera ťa zachránila. Choď v pokoji!“

Lk 7, 36-50

kňaz Ondrej Chrvala

Jeden pán mi rozprával veľmi zaujímavý príbeh. Ako chlapec spolu s kamarátmi boli vášnivými modelármi. Jeden z vyhľadávaných, ale nedostupných modelov, bol model Messerschmitta – legendárnej nemeckej stíhačky z druhej svetovej vojny, ktorej model sa však za komunizmu nedal zohnať, tak si ho vyrábali úpravou iných modelov.

Jedného dňa sa chlapci dozvedeli, že istý pán na dedine má ešte od vojny kapotu zo skutočného Messerschmitta! Pre nich to bolo ako relikvia. Nabehli k nemu a prosili, či by si ten plech mohli zobrať. Pán im hovorí: „Ako chcete. Mám ho tam ako podklad pod hnojisko. Keď odhádžete hnoj, pokojne si ten starý plech zoberte.“ Chlapci sa pustili do práce a hnoj im vôbec nevadil – večer si slávnostne odniesli smradľavý originálny diel legendárnej stíhačky a po vyumývaní obsadil čestné miesto ich klubovne.

Čo vidíš, keď sa pozrieš na druhých ľudí? Najmä na tých, ktorí nie sú práve príkladom cností? Je prirodzené vidieť kopu hnoja na hrdzavom plechu. Ale Ježiš vidí kapotu z Messerschmitta. Vidí Boží obraz, ktorý je vzácny sám osebe, a žiadna hrdza ani nánosy hnoja tú hodnotu nedokážu zničiť. A v jeho túžbe tú hodnotu získať a očistiť sú mu všetky nánosy hriechu len ľahko prekonateľnou prekážkou.

 

TIP NA DNES:

Skúsim dnes aspoň raz pozrieť na človeka, ktorého stretnem, Ježišovým pohľadom, plným úcty a lásky, bez ohľadu na nános čohokoľvek, čo by ho mohlo zakrývať. A začnem človekom, ktorého uvidím ráno v zrkadle.

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00