#ziveslovo 18.12.2020

#ziveslovo 18.12.2020

S narodením Ježiša Krista to bolo takto: Jeho matka Mária bola zasnúbená s Jozefom. Ale skôr, ako by boli začali spolu bývať, ukázalo sa, že počala z Ducha Svätého.

Jozef, jej manžel, bol človek spravodlivý a nechcel ju vystaviť potupe, preto ju zamýšľal potajomky prepustiť.

Ako o tom uvažoval, zjavil sa mu vo sne Pánov anjel a povedal: „Jozef, syn Dávidov, neboj sa prijať Máriu, svoju manželku, lebo to, čo sa v nej počalo, je z Ducha Svätého. Porodí syna a dáš mu meno Ježiš; lebo on vyslobodí svoj ľud z hriechov.“

To všetko sa stalo, aby sa splnilo, čo Pán povedal ústami proroka: „Hľa, panna počne a porodí syna a dajú mu meno Emanuel,“ čo v preklade znamená: Boh s nami.

Keď sa Jozef prebudil, urobil, ako mu prikázal Pánov anjel, a prijal svoju manželku.

Mt 1, 18 – 24

redemptorista Rastislav Dluhý CSsR

Stáva sa mi, že pri pohľade na malé dieťa sa mi v mysli vynára otázka: „Čím len bude toto dieťa?“ Pribudne nám ďalší svätec alebo vynálezca, alebo športovec? O Ježišovi sa to určite pýtali mnohí. Jozefovi vo sne anjel povedal, že má dieťa  nazvať Ježiš, lebo vyslobodí svoj ľud od hriechov. O pár dní budeme čítať v liturgii: „Lebo chlapček sa nám narodil.“ Narodí sa nám všetkým, narodí sa pre nás všetkých. Príde, aby položil život, aby zomrel za každého z nás. Nepríde ako ekonóm, aby riešil finančné problémy, ani ako sociológ, aby sa venoval sociálnej nerovnosti, či lekár, aby uzdravil každú chorobu pod slnkom, alebo dobyvateľ či vodca, ktorý si podmaní národy a zvíťazí nad nepriateľmi. Príde ako Spasiteľ, lebo najväčším problémom človeka je hriech.

 

TIP NA DNES:

Dnes si budem opakovať vetu: „Ty máš meno Ježiš; lebo vyslobodzuješ ľudí z hriechov.“

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00