#ziveslovo 19.3.2021

#ziveslovo 19.3.2021

Jakub mal syna Jozefa, manžela Márie, z ktorej sa narodil Ježiš, nazývaný Kristus.

S narodením Ježiša Krista to bolo takto: Jeho matka Mária bola zasnúbená s Jozefom. Ale skôr, ako by boli začali spolu bývať, ukázalo sa, že počala z Ducha Svätého.

Jozef, jej manžel, bol človek spravodlivý a nechcel ju vystaviť potupe, preto ju zamýšľal potajomky prepustiť.

Ako o tom uvažoval, zjavil sa mu vo sne Pánov anjel a povedal: „Jozef, syn Dávidov, neboj sa prijať Máriu, svoju manželku, lebo to, čo sa v nej počalo, je z Ducha Svätého. Porodí syna a dáš mu meno Ježiš; lebo on vyslobodí svoj ľud z hriechov.“

Keď sa Jozef prebudil, urobil, ako mu prikázal Pánov anjel.

Mt 1, 16. 18-21. 24a

Lucia Barabas, grafička

Niekedy si pri čítaní Svätého písma alebo pri svätej omši predstavujem, že je pri mne neveriaci kamarát, ktorý sa zaujíma o vieru. Všetko počuje prvýkrát a ja si predstavujem, že to prvýkrát počúvam spolu s ním. Vytrhne ma to zo všednosti prežívania a čítania Božieho slova, vidím všetko iným pohľadom a často ma to dojíma.

Dnešné evanjelium je úžasným príkladom a svätý Jozef si získava ešte väčšie miesto v mojom srdci. Nikomu na tomto svete nebola zverená väčšia úloha ako Márii a Jozefovi – vychovávať Božieho Syna. Všimnime si, s koľkými ťažkosťami sa stretli! Mária čaká dieťa skôr, než s Jozefom uzavrú manželstvo, v čase pôrodu nenájdu dôstojné miesto, kde má Ježiš prísť na svet, masaker chlapcov v Betleheme „kvôli“ Ježišovi, útek do Egypta a určite mnoho ďalšieho. Čo robí svätý Jozef v tomto všetkom? Nič nezvyčajné a veľkolepé. Dôveruje, poslúcha a bezvýhradne verí Bohu. Nedovolí, aby ho ťažkosti obrali o postoj viery! Meditujme nad ním v tomto roku, ktorý mu je venovaný; veľmi veľa nás toho môže naučiť.

 

TIP NA DNES:

Všetkému, s čím sa dnes stretnem, sa budem snažiť čeliť ako svätý Jozef: s pokojom, rozvahou, oddanosťou Božej prozreteľnosti a úplnou dôverou Bohu. Poprosím ho pritom, nech mi v tom pomáha.

 

Pridajte sa k nám a sledujte živé pôstne zamyslenia denne o 21:00: fb.me/e/3tsczHzdg

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00