#ziveslovo 2.3.2021

#ziveslovo 2.3.2021

Ježiš povedal zástupom i svojim učeníkom: „Zákonníci a farizeji zasadli na Mojžišovu stolicu. Preto robte a zachovávajte všetko, čo vám povedia, ale podľa ich skutkov nerobte: lebo hovoria, a nekonajú. Viažu ťažké až neúnosné bremená a kladú ich ľuďom na plecia, ale sami ich nechcú ani prstom pohnúť.

Všetko, čo robia, konajú iba preto, aby ich ľudia videli: rozširujú si modlitebné remienky a zväčšujú strapce na šatách, radi majú popredné miesta na hostinách, prvé stolice v synagógach, pozdravy na uliciach a keď ich ľudia oslovujú Rabbi.

Vy sa nedávajte volať Rabbi, lebo len jeden je váš Učiteľ, vy všetci ste bratia. Ani Otcom nevolajte nikoho na zemi, lebo len jeden je váš Otec, ten nebeský. Ani sa nedávajte volať Učiteľmi, lebo len jediný je váš Učiteľ, Kristus. Kto je medzi vami najväčší, bude vaším služobníkom. Kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený.“

Mt 23, 1-12

redemptorista Rastislav Dluhý, CSsR

Spomínam si na príbehy mnohých, svojho času zvučných, kresťanských kazateľov, učiteľov a rečníkov, lídrov, katolíkov aj protestantov, laikov aj klerikov, o ktorých dnes už nepočuť. Kedysi dávno strhli davy svojím prejavom a umením rečniť a učiť. Mali talent, obrovský. Iste ho aj teraz majú, ale stratili kredit. To, čo ich dostalo mimo hru, je nejaké zásadné morálne zlyhanie. Ani v Katolíckej cirkvi toho nie je málo. Problémom je často rozpor medzi skutočným životom a zdaním či dojmom. Niečo podobné dnes Ježiš hovorí o niektorých učiteľoch, ktorí za jeho čias sedeli na Mojžišovom stolci. On im videl do srdca a odhalil neautenticitu a pretvárku, prázdnotu, tvrdosť a necitlivosť. Ježiš pozerá aj do môjho srdca. Vidí ho také, aké naozaj je.

 

TIP NA DNES:

Strávme dnes čas, aspoň desať minút, niekde sami, v tichu Božej prítomnosti. Dovoľme Bohu skúmať naše srdce. Kedy, ak nie teraz v Pôste?

 

Pridajte sa k nám a sledujte živé pôstne zamyslenia denne o 21:00: fb.me/e/3tsczHzdg

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00