#ziveslovo 20.10.2021

#ziveslovo 20.10.2021

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Uvážte predsa: Keby hospodár vedel, v ktorú hodinu príde zlodej, nedovolil by mu vniknúť do svojho domu. Aj vy buďte pripravení, lebo Syn človeka príde v hodinu, o ktorej sa nenazdáte.“

Peter mu povedal: „Pane, toto podobenstvo hovoríš iba nám, alebo všetkým?“

Pán povedal: „Kto je teda verný a múdry správca, ktorého pán ustanoví nad svojou čeľaďou, aby jej načas dával určený pokrm?

Blahoslavený sluha, ktorého pán pri svojom príchode nájde tak robiť. Veru, hovorím vám: Ustanoví ho nad všetkým, čo má.

Ale keby si ten sluha v srdci povedal: ‚Môj pán voľajako nejde,‘ a začal by biť sluhov a slúžky, jesť, piť a opíjať sa, pán toho sluhu príde v deň, keď to najmenej čaká, a v hodinu, o ktorej nevie, oddelí ho a dá mu podiel medzi nevernými.

Toho sluhu, ktorý poznal vôľu svojho pána, no nepripravil sa a nesplnil jeho vôľu, veľmi zbijú. Toho, ktorý ju nepoznal a urobil niečo, za čo si zaslúži bitku, menej zbijú.

Kto mnoho dostal, od toho sa bude mnoho požadovať, a komu veľa zverili, od toho budú viac žiadať.“

Lk 12, 39-48

redaktorka Eva Štrbová

Spomínam si na jeden rozhovor s misijným kňazom v Kazachstane. So sympatickou sebairóniou nám rozprával, ako sa s väčšou skupinou misionárov vracal z duchovných cvičení. Kvôli obrovskej rozlohe krajiny cestovali letecky. Lietadlo sa v určitom momente dostalo do dosť silnej a vytrvalej turbulencie. Aj keď bol na cestovanie vzduchom zvyknutý, otrasy boli natoľko výnimočné, že ho rýchlo priviedli k myšlienkam na možnosť blízkeho stretnutia s Bohom z tváre do tváre. Ako s úsmevom spomínal: „Za týchto niekoľko minút som prehodnotil svoj život, usporiadal si priority a urobil rozhodnutia omnoho efektívnejšie, ako počas uplynulého týždňa duchovných cvičení. Veľká katolícka tradícia vie, prečo považuje Memento mori (Pamätaj, že zomrieš) za veľmi účinný prostriedok duchovného života.“


TIP NA DNES:

Predstavím si, že by som sa dnes mal stretnúť s Bohom vo večnosti. Čo by to zmenilo?

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00