#ziveslovo 20.6.2019

#ziveslovo 20.6.2019

Ježiš hovoril zástupom o Božom kráľovstve a uzdravoval tých, čo to potrebovali. Deň sa začal schyľovať. Tu pristúpili Dvanásti a povedali mu: „Rozpusť zástup, nech sa rozídu do okolitých dedín a osád pohľadať si nocľah a jedlo, lebo tu sme na pustom mieste.“

On im povedal: „Vy im dajte jesť!“

Oni vraveli: „Nemáme viac ako päť chlebov a dve ryby; ibaže by sme šli a nakúpili jedlo pre celý tento zástup.“ Bolo tam asi päťtisíc mužov.

Ale on povedal svojim učeníkom: „Usaďte ich v skupinách asi po päťdesiat!“ Urobili to a všetkých usadili.

Potom vzal päť chlebov a dve ryby, pozdvihol oči k nebu, dobrorečil nad nimi, lámal ich a dával svojim učeníkom, aby ich predkladali zástupu. I jedli a všetci sa nasýtili, ba ešte sa nazbieralo dvanásť košov odrobín, čo po nich zostali.

Lk 9, 11b-17

 

kňaz Peter Milenky

Pred istým časom som videl povzbudivý film s názvom Vzoprieť sa obrom. Príbeh sa odohráva na strednej škole, v prostredí amerických futbalistov, ktorí sa v jednu chvíľu rozhodnú vziať Boha vážne – do každej oblasti svojho života, aj do športu. Vždy ďakovali Bohu, keď vyhrali. Jedna scéna ma osobitne zaujala: po víťazných zápasoch, keď mohli postúpiť do finále všetkých škôl, prišla prehra. Boli z toho smutní. Avšak v jednom momente sa jeden z prebudených futbalistov v šatni postavil a povedal: „Budeme Boha chváliť, či vyhráme, a budeme Boha chváliť, ak prehráme!“ A tak sa všetci spojili v modlitbe, aj za prehru.

Dobrorečiť Bohu v tom, čo máš, je znakom pravej viery a dôvery. Akosi prirodzene sme spokojní, ak máme všetkého dostatok, ak sa nám darí; a akosi prirodzene sme nešťastní, keď máme niečoho nedostatok a dostávame sa do problémov.

Tak ako Ježiš vzal päť chlebov a dve ryby a vzdával vďaky Bohu napriek tomu, že tam bolo až päťtisíc hladných mužov, naučme sa aj my v tom malom, v tom, čo máme, chváliť jeho meno a dobrorečiť. Iba vtedy sa môžeme ocitnúť v skúsenosti, že Božia ruka je vždy väčšia ako naša obmedzenosť.

Raz sa niekto spýtal pátra Pia, ako sa dá vyhnúť očistcu. On odpovedal: „Ak všetko prijmete z rúk Božích, ponúknete všetko s láskou a vďakyvzdávaním, prejdete z vášho smrteľného lôžka do raja.“

 

TIP NA DNES:

Vzdaj dnes Bohu vďaku a chválu za všetko, aj za to, čoho máš (podľa seba) nedostatok.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

 

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00