#ziveslovo 21.10.2020

#ziveslovo 21.10.2020

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Uvážte predsa: Keby hospodár vedel, v ktorú hodinu príde zlodej, nedovolil by mu vniknúť do svojho domu. Aj vy buďte pripravení, lebo Syn človeka príde v hodinu, o ktorej sa nenazdáte.“

Peter mu povedal: „Pane, toto podobenstvo hovoríš iba nám, alebo všetkým?“

Pán povedal: „Kto je teda verný a múdry správca, ktorého pán ustanoví nad svojou čeľaďou, aby jej načas dával určený pokrm?

Blahoslavený sluha, ktorého pán pri svojom príchode nájde tak robiť. Veru, hovorím vám: Ustanoví ho nad všetkým, čo má.

Ale keby si ten sluha v srdci povedal: ‚Môj pán voľajako nejde,‘ a začal by biť sluhov a slúžky, jesť, piť a opíjať sa, pán toho sluhu príde v deň, keď to najmenej čaká, a v hodinu, o ktorej nevie, oddelí ho a dá mu podiel medzi nevernými.

Toho sluhu, ktorý poznal vôľu svojho pána, no nepripravil sa a nesplnil jeho vôľu, veľmi zbijú. Toho, ktorý ju nepoznal a urobil niečo, za čo si zaslúži bitku, menej zbijú.

Kto mnoho dostal, od toho sa bude mnoho požadovať, a komu veľa zverili, od toho budú viac žiadať.“

Lk 12, 39 – 48

redaktorka Eva Štrbová

Moja generácia X – inak nazývaná aj generácia detí s kľúčom na krku – má do pamäti veľmi silno vrytých niekoľko hesiel. Na zvolanie: „Buď pripravený!“ bez zaváhania odpovieme: „Vždy pripravený!“ Síce s dávkou sarkazmu, ale pohotovo.

Bola by škoda nechať si hlboký význam tejto výzvy ukradnúť jej niekdajším zneužitím ideológiou (rovnako ako napríklad krásnu symboliku dúhy terajším). Je našou spoločnou ľudskou skúsenosťou, že – omámení rýchlym tokom života a množstvom chaotických impulzov – strácame vnútornú pripravenosť pre podstatné veci. Vieme, čo je najdôležitejšie, a chceme, aby to rozhodovalo o každom našom kroku, ale sme si vedomí, že nás opätovne strháva prúd.

Ticho a samota je to miesto, kde sa preludy strácajú a zostáva len to, čo je naozajstné. Ticho a samota je miesto, kde sa obnovuje bdelosť našej duše.

 

TIP NA DNES:

Nájdime si dnes aspoň päť minút úplného ticha a úplnej samoty.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00