#ziveslovo 21.11.2020

#ziveslovo 21.11.2020

K Ježišovi prišli niektorí saduceji, ktorí popierajú zmŕtvychvstanie, a pýtali sa ho: „Učiteľ, Mojžiš nám napísal, že ak niekomu zomrie brat, ktorý mal ženu, ale bol bezdetný, jeho brat si ju má vziať za manželku a splodiť svojmu bratovi potomka.

Bolo teda sedem bratov. Prvý sa oženil a zomrel bezdetný. Vzal si ju druhý, potom aj tretí a takisto všetci siedmi. Ale nezanechali deti a pomreli. Napokon zomrela aj žena. Nuž ktorému z nich bude žena manželkou pri vzkriesení? Veď ju mali siedmi za manželku.“

Ježiš im povedal: „Synovia tohoto veku sa ženia a vydávajú. Ale tí, čo sú uznaní za hodných tamtoho veku a zmŕtvychvstania, už sa neženia, ani nevydávajú. Už ani umrieť nemôžu, lebo sú ako anjeli a sú Božími synmi, pretože sú synmi vzkriesenia.

A že mŕtvi naozaj vstanú, naznačil aj Mojžiš v stati o kríku, keď nazýva ‚Pána Bohom Abraháma, Bohom Izáka a Bohom Jakuba‘. A on nie je Bohom mŕtvych, ale živých, lebo pre neho všetci žijú.“

Tu niektorí zákonníci povedali: „Učiteľ, dobre si to povedal.“ A už sa ho neodvážili na nič vypytovať.

Lk 20, 27 – 40

redaktorka Eva Štrbová

Pravda je, že nevieme, ako to bude pri vzkriesení a je nám ťažko si to vôbec predstaviť. Saduceji položili túto otázku Ježišovi, aby ho skúšali a vyhrotili ju do krajnosti. Sedem manželov je predsa len na bežnú ľudskú skúsenosť priveľa. Skrýva však v sebe legitímnu otázku: Ako budú po vzkriesení tela vyzerať naše vzťahy? Čo z nich pretrvá a čo z nich bude zničené? Nemáme konkrétnu odpoveď, len prísľub, že láska nikdy nezanikne. Myslím si však, že každý z nás vie aspoň o pár veciach vo svojich vzťahoch, ktoré pretrvať rozhodne nemôžu, lebo by sa do svetla nového neba a novej zeme nehodili.

 

TIP NA DNES:

Skúsme pomenovať jednu tendenciu vo svojich vzťahoch, ktorá nás pravidelne privedie do slepej uličky – a aspoň dnes sa po tejto ceste nevydajme.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00