#ziveslovo 21.3.2019

#ziveslovo 21.3.2019

Ježiš povedal farizejom: „Bol istý bohatý človek. Obliekal sa do purpuru a kmentu a deň čo deň prepychovo hodoval. Pri jeho bráne líhal akýsi žobrák, menom Lazár, plný vredov. Túžil nasýtiť sa z toho, čo padalo z boháčovho stola, a len psy prichádzali a lízali mu vredy.

Keď žobrák umrel, anjeli ho zaniesli do Abrahámovho lona. Zomrel aj boháč a pochovali ho. A keď v pekle v mukách pozdvihol oči, zďaleka videl Abraháma a Lazára v jeho lone. I zvolal: ‚Otec Abrahám, zľutuj sa nado mnou a pošli Lazára, nech si namočí aspoň koniec prsta vo vode a zvlaží mi jazyk, lebo sa hrozne trápim v tomto plameni!‘

No Abrahám povedal: ,Synu, spomeň si, že si dostal všetko dobré za svojho života a Lazár zasa iba zlé. Teraz sa on tu teší a ty sa trápiš. A okrem toho je medzi nami a vami veľká priepasť, takže nik – čo ako by chcel – nemôže prejsť odtiaľto k vám ani odtiaľ prekročiť k nám.‘

Tu povedal: ,Prosím ťa, Otče, pošli ho do domu môjho otca. Mám totiž piatich bratov; nech ich zaprisahá, aby sa nedostali aj oni na toto miesto múk.‘

Abrahám mu odpovedal: ,Majú Mojžiša a Prorokov, nech ich počúvajú.‘

Ale on vravel: ,Nie, otec Abrahám. Ak príde k nim niekto z mŕtvych, budú robiť pokánie.‘

Odpovedal mu: ,Ak nepočúvajú Mojžiša a Prorokov, neuveria, ani keby niekto z mŕtvych vstal.‘“

Lk 16, 19-31

 

politik Richard Vašečka

Podobenstvo o boháčovi a Lazárovi Ježiš adresoval farizejom, „ktorí mali radi peniaze, a posmievali sa mu“ (Lk 16, 14). Keď si ho vypočuli, smiech ich určite prešiel.

Mám však veľkú obavu, že aj my, kresťania v Európe, sme často „farizeji, ktorí majú radi peniaze“. Peniaze, zábavu, pohodlie, zážitky, blahobyt. Nedávno som čítal, že priemerný Európan žije na úrovni stredovekého šľachtica, na ktorého pracovalo dvesto poddaných. Niet najmenšej pochybnosti: My sme tí boháči z podobenstva!

Na Slovensku, ale najmä v zaostalých regiónoch sveta, žijú milióny Lazárov. Tak ako nebol problém pre boháča z podobenstva vyjsť k bráne a postarať sa o Lazára, ošetriť ho, dať mu najesť, poskytnúť mu odev a prístrešie, tak nie je v dnešnom globalizovanom svete pre nás žiaden problém pomôcť napríklad hladujúcim deťom v Jemene.

A nemýľme sa! Ten najväčší problém nemal v skutočnosti Lazár, ale boháč! Problém nemajú obyvatelia slumov v Brazílii alebo v Nigérii, ale my! Večný problém. Problém s večnosťou.


TIP NA DNES:

Boháč, nájdi si svojho Lazára! A popros ho, aby ťa zachránil. Tu na zemi sa to ešte dá.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

 

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00