#ziveslovo 21.6.2021

#ziveslovo 21.6.2021

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nesúďte, aby ste neboli súdení. Lebo ako budete súdiť vy, tak budú súdiť aj vás, a akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám.

Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš? Alebo ako môžeš povedať svojmu bratovi: ‚Dovoľ, vyberiem ti smietku z oka‘ – a ty máš v oku brvno?!

Pokrytec, vyhoď najprv brvno zo svojho oka! Potom budeš vidieť a budeš môcť vybrať smietku z oka svojho brata.“

Mt 7, 1-5

lekár a stály diakon Štefan Paľúch

Súdenie, posudzovanie, odsudzovanie… Máme k tomu veľmi blízko. Asi všetci s tým denne bojujeme a zabúdame na Ježišov príkaz, ktorým nám nedáva na výber, ale jednoznačne nám zakazuje takúto činnosť. Prečo je to tak? Jeden z dôvodov je určite aj ten, že si sami nechceme priznať svoje chyby a nedostatky, a preto radšej upriamujeme pozornosť na druhých. Robí nám dobre, ak môžeme toho druhého ponížiť, dokonca ak mu môžeme aj ublížiť, len aby sme my vynikli. Svedomie nás upozorňuje na naše nedostatky a my namiesto toho, aby sme s nimi bojovali, bojujeme proti druhým ľuďom. Toto kresťan nesmie robiť! Nemyslím si to ja, myslí si to v prvom rade sám Ježiš, ktorý nám to jednoznačne zakazuje. Hovorí to mne, hovorí to nám všetkým…

 

TIP NA DNES:

Namiesto posudzovania a odsudzovania sa budem snažiť druhých chváliť a povzbudzovať ich ku konaniu dobra.

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00