#ziveslovo 22.1.2020

#ziveslovo 22.1.2020

Ježiš znova vošiel do synagógy. Tam bol človek s vyschnutou rukou. A oni naň striehli, či ho v sobotu uzdraví, aby ho mohli obžalovať.

Tu povedal človekovi s vyschnutou rukou: „Staň si do prostriedku!“ A tamtých sa opýtal: „Slobodno v sobotu robiť dobre alebo zle, zachrániť život alebo zničiť?“ Ale oni mlčali. S hnevom si ich premeral a zarmútený nad zaslepenosťou ich srdca povedal človekovi: „Vystri ruku!“ On ju vystrel a ruka mu ozdravela.

Farizeji vyšli von a hneď sa radili o ňom s herodiánmi, ako ho zahubiť.

Mk 3, 1-6

 

redemptorista Rastislav Dluhý CSsR

Môžeme sa zadiviť, že namiesto prekvapenia, údivu, oslavy Boha a radosti z uzdraveného človeka vidíme u niektorých ľudí v evanjeliu úplne inú reakciu na prejav Božej láskavosti, nehy a starostlivosti. Nie je to len o nepochopení významu soboty. Nezamotajme sa len v teológii. Ježiš nevysvetľoval teológiu, bol nahnevaný a smutný zo zaslepenosti srdca ľudí. Je to hlavne o ľudskom srdci. My ľudia sa vieme tešiť z toto, že sa niekomu nedarí, a smútiť, keď je niekto úspešný.

Je to o mojom srdci. Ježiš nás učí tešiť sa s radujúcimi a plakať s plačúcimi. Dáva nám svoje srdce. Boh prejavuje svoju dobrotu každý deň, aj v sobotu, aj v nedeľu. Tak ako mal Ježiš dôvod na to, že sám od seba v sobotu inicioval uzdravenia a zázraky, akoby chcel povedať: „Sobota je ten najlepší čas, lebo si pripomíname východ Izraela z otroctva,“ tak by sme mohli podobne povedať, že Ježiš koná od pondelka do nedele, od rána do večera, a predovšetkým v nedeľu, ktorá mimoriadne symbolizuje jeho zmŕtvychvstanie. Nebojme sa v nedeľu, teda hlavne v nedeľu, vystrieť k Ježišovi nielen zranenú ruku, ale odovzdať mu celý život.

 

TIP NA DNES:

Vystri k Ježišovi svoju ruku, prípadne v jej dlani čokoľvek, čo potrebuje uzdravenie, Boží zásah – vzkriesenie.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00