#ziveslovo 22.10.2021

#ziveslovo 22.10.2021

Ježiš povedal zástupom: „Keď zbadáte, že na západe vystupuje oblak, hneď hovoríte: ‚Dážď príde,‘ a býva tak. A keď veje južný vietor, hovoríte: ‚Bude horúco,‘ a býva.

Pokrytci, vzhľad zeme a neba viete posúdiť. Ako to, že terajší čas posúdiť neviete? Prečo sami od seba neusúdite, čo je spravodlivé?

Keď ideš so svojím protivníkom pred vrchnosť, usiluj sa s ním cestou vyrovnať, aby ťa nezavliekol k sudcovi, lebo sudca ťa vydá drábovi a dráb ťa vrhne do väzenia. Hovorím ti: Nevyjdeš odtiaľ, kým nezaplatíš do ostatného haliera.“

Lk 12, 54-59

jezuita Jakub Garčár

Keď sa učiteľ pýta, žiak má odpovedať. Prečo teda nevieme posúdiť terajší čas či sami usúdiť, čo je spravodlivé? Málo sa snažíme alebo nevieme, ako to urobiť, alebo…?

Posúdiť počasie sa učíme zo skúsenosti. Má ešte naša životná skúsenosť miesto aj pri súdení terajších čias a pri hľadaní spravodlivosti? A skúsme svoju odpoveď nezačínať podmetom „ľudia“, „oni“, a dokonca ani „my“. Pohľadajme osobnú odpoveď: ja neviem posúdiť a usúdiť, pretože…


TIP NA DNES:

Nájdem si chvíľu, aby som sa v modlitbe zamyslel nad Ježišovou otázkou. Nie je potrebná úplná odpoveď, postačí aj nejaká, akýkoľvek prvý náčrt mojej možnej odpovede.

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00