#ziveslovo 22.3.2021

#ziveslovo 22.3.2021

Ježiš odišiel na Olivovú horu. Ale zavčas ráno sa vrátil do chrámu a všetok ľud sa hrnul k nemu. Sadol si a učil ich.

Tu zákonníci a farizeji priviedli ženu pristihnutú pri cudzoložstve, postavili ju do prostriedku a povedali mu: „Učiteľ, túto ženu pristihli priamo pri cudzoložstve. Mojžiš nám v zákone nariadil takéto ženy ukameňovať. Čo povieš ty?“ Ale to hovorili, aby ho pokúšali a mohli ho obžalovať.

Ježiš sa zohol a prstom písal po zemi. Ale keď sa ho neprestávali vypytovať, vzpriamil sa a povedal im: „Kto z vás je bez hriechu, nech prvý hodí do nej kameň.“ A znovu sa zohol a písal po zemi. Ako to počuli, jeden po druhom – počnúc staršími – sa vytrácali, až zostal sám so ženou, čo stála v prostriedku.

Ježiš sa vzpriamil a opýtal sa jej: „Žena, kde sú? Nik ťa neodsúdil?“

Ona odpovedala: „Nik, Pane.“

A Ježiš jej povedal: „Ani ja ťa neodsudzujem. Choď a už nehreš!“

Jn 8, 1-11

lekár a stály diakon Štefan Paľúch

Ani ja ťa neodsudzujem… Krásne slová, ktoré museli pohladiť dušu ubolenej ženy pristihnutej pri cudzoložstve, ktorej hrozilo odsúdenie zo strany „spravodlivých“. Ako tieto slová dokážu pohladiť moju dušu, keď ich počujem pri každej sviatosti zmierenia. Nech by som urobil čokoľvek zlé, nech by som spáchal akýkoľvek hriech, Ježiš mi znovu a znovu adresuje tieto krásne slová. Nemusí, ale chce. Chce, lebo nás veľmi miluje a svoju lásku dokázal smrťou na kríži, čo intenzívne prežívame najmä v Pôstnom období. Neodsudzuje nás a my môžeme začať znovu prežívať svoj život a postupne ho zlepšovať… Zároveň nám týmto zanecháva príklad, aby sme robili podobne. A naša reakcia? Pokiaľ ide o nás, sme radi, že nás nikto neodsudzuje. Ale ak ide o druhých, zrazu zabúdame na všetko a začíname súdiť, odsudzovať, ponižovať, znevažovať… Kde sa v nás zrazu berie toľko zloby? Prečo to všetko robíme? Nemáme na to ani najmenšie právo. Nerobil tak Kristus, nemám tak robiť ani ja. Ak tak robím, je otázne, či ešte môžem nosiť meno kresťan.

 

TIP NA DNES:

Počas dnešného dňa si zvlášť dám pozor na to, aby som nikoho neodsúdil. Ak aj budem mať na to príležitosť, radšej sa za daného človeka pomodlím.

 

Pridajte sa k nám a sledujte živé pôstne zamyslenia denne o 21:00: fb.me/e/3tsczHzdg

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00