#ziveslovo 23.10.2019

#ziveslovo 23.10.2019

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Uvážte predsa: Keby hospodár vedel, v ktorú hodinu príde zlodej, nedovolil by mu vniknúť do svojho domu. Aj vy buďte pripravení, lebo Syn človeka príde v hodinu, o ktorej sa nenazdáte.“

Peter mu povedal: „Pane, toto podobenstvo hovoríš iba nám, alebo všetkým?“

Pán povedal: „Kto je teda verný a múdry správca, ktorého pán ustanoví nad svojou čeľaďou, aby jej načas dával určený pokrm?

Blahoslavený sluha, ktorého pán pri svojom príchode nájde tak robiť. Veru, hovorím vám: Ustanoví ho nad všetkým, čo má.

Ale keby si ten sluha v srdci povedal: ‚Môj pán voľajako nejde,‘ a začal by biť sluhov a slúžky, jesť, piť a opíjať sa, pán toho sluhu príde v deň, keď to najmenej čaká, a v hodinu, o ktorej nevie, oddelí ho a dá mu podiel medzi nevernými.

Toho sluhu, ktorý poznal vôľu svojho pána, no nepripravil sa a nesplnil jeho vôľu, veľmi zbijú. Toho, ktorý ju nepoznal a urobil niečo, za čo si zaslúži bitku, menej zbijú.

Kto mnoho dostal, od toho sa bude mnoho požadovať, a komu veľa zverili, od toho budú viac žiadať.“

Lk 12, 39-48

 

korektorka Alžbeta Mráková

Máme v rodine mladého hokejistu. Keď bol úspešný a tréner ho staval do zápasov a tie vyhrávali, hokej ho bavil. No keď sa nedarilo, frustrovaný chcel neraz všetkým „praštiť“. Poznávate sa aj vy v tomto správaní? Čo si budeme nahovárať, často sú také povahy aj medzi dospelými. Keď sa nedarí, darmo máme natrénované, strácame motiváciu. Aj veľkí reprezentanti, od ktorých sa mnoho očakáva, pri veľkej nepriazni počasia alebo maximálne náročne nastavených súťažných podmienkach nedokončia pretek. Pritom nepriazeň počasia alebo súťažné podmienky sú pre všetkých pretekárov rovnaké, len sú ťažké. A tu vyhráva bojovnosť, veľká húževnatosť a dobre nastavená psychika.

Dnes už nemáme pánov a sluhov v zmysle tohto evanjelia, máme však takzvané politické špičky, vládu, ministrov. Minister v jednom z možných prekladov znamená služobník, pomocník. Tento význam v našich časoch úplne stratil význam. Sme svedkami, ako tí, ktorým sa veľa zverilo, zlyhávajú. Zabúdajú, že raz príde deň účtovania a oni neobstoja. Nechcela by som vtedy byť v ich koži. Vy áno? Svätá Matka Tereza pomáhala „najbiednejším z biednych“. Rímsky pápež vyhlasoval o sebe, že je „servus servorum Dei“ (sluha sluhov Božích). Pochopili, že mnoho dostali, a teda Boh bude od nich mnoho požadovať.

 

TIP NA DNES:

Byť Bohu milým a v jeho očiach veľkým môže byť aj službou, ak ju robím s láskou a vedomím, pre koho ju robím.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00