#ziveslovo 23.10.2020

#ziveslovo 23.10.2020

Ježiš povedal zástupom: „Keď zbadáte, že na západe vystupuje oblak, hneď hovoríte: ‚Dážď príde,‘ a býva tak. A keď veje južný vietor, hovoríte: ‚Bude horúco,‘ a býva.

Pokrytci, vzhľad zeme a neba viete posúdiť. Ako to, že terajší čas posúdiť neviete? Prečo sami od seba neusúdite, čo je spravodlivé?

Keď ideš so svojím protivníkom pred vrchnosť, usiluj sa s ním cestou vyrovnať, aby ťa nezavliekol k sudcovi, lebo sudca ťa vydá drábovi a dráb ťa vrhne do väzenia. Hovorím ti: Nevyjdeš odtiaľ, kým nezaplatíš do ostatného haliera.“

Lk 12, 54 – 59

aktivista Marián Čaučík

Dnešné čítanie vychádza zo skúsenosti Ježišových súčasníkov, ktorí sa naučili čítať znamenia prírody. Americký biskup Robert Barron hovorí, že dôležitá výzva II. vatikánskeho koncilu, aby sme „čítali znamenia čias“, vychádza z tejto časti evanjelia. Ježišovi nasledovníci sa majú pozerať na svet takým spôsobom, aby videli, čo sa deje. Mali by však byť schopní vidieť v ňom aj Božie veci.

Boh nie je bytosť, ktorá stvorila svet a už sa oň nestará. On sa neustále svojou prozreteľnosťou stará o každý aspekt svojho stvorenia. Preto by sme mali očakávať, že uvidíme znaky jeho prítomnosti v prírode, histórii, ľudských vzťahoch. A keď ich uvidíme, mali by sme o nich hovoriť! Nasledovníci Ježiša by nemali vnímať znaky čias pre svoje vlastné dobro, ale radšej by mohli zdieľať svoju prorockú perspektívu s ľuďmi okolo seba.

 

TIP NA DNES:

Rozhliadnime sa dnes okolo seba, pozerajme pozorne navôkol a hľaďme očami viery!

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00