#ziveslovo 23.7.2019

#ziveslovo 23.7.2019

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ja som pravý vinič a môj Otec je vinohradník. On každú ratolesť, ktorá na mne neprináša ovocie, odrezáva, a každú, ktorá ovocie prináša, čistí, aby prinášala viac ovocia.

Vy ste už čistí pre slovo, ktoré som vám povedal.

Ostaňte vo mne a ja vo vás. Ako ratolesť nemôže prinášať ovocie sama od seba, ak neostane na viniči, tak ani vy, ak neostanete vo mne.

Ja som vinič, vy ste ratolesti. Kto ostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia; lebo bezo mňa nemôžete nič urobiť.

Ak niekto neostane vo mne, vyhodia ho von ako ratolesť a uschne. Potom ich pozbierajú, hodia ich do ohňa a zhoria.

Ak ostanete vo mne a moje slová ostanú vo vás, proste, o čo chcete, a splní sa vám to.

Môj Otec je oslávený tým, že prinášate veľa ovocia a stanete sa mojimi učeníkmi.“

Jn 15, 1-8

 

korektorka Alžbeta Mráková

Ako jasne hovorí toto podobenstvo (napriek tomu, že sa Ježiš vyjadruje obrazne, metaforicky), o vinohradníkovi, viniči a ratolestiach! Lepší návod na úspešný život si azda ani nevieme predstaviť. Ak sme zaštepení do Krista a koluje v nás jeho krv ako vo viniči miazga, robíme skutky (prinášame ovocie), ktoré sa páčia vinohradníkovi (Bohu Otcovi). Apoštoli sa mohli cítiť týmito Ježišovými výrokmi veľmi povzbudení, lebo im povedal, že sú už čistí pre slovo. To už je teda niečo! Koľko toho „ľudského“ museli obetovať, aby boli čistí pre Božie veci? Rez – či už na tele alebo na duši – človeka nejakú tú chvíľku bolí, ALE… bez neho sa neurodí nič, alebo len veľmi málo. Sila nových výhonkov a budúceho ovocia je vnútri. Keď máme s Ježišom akoby spoločný krvný obeh, sme čistí pre slovo, ktoré nám povedal, aj my.

 

TIP NA DNES:

Podľa ovocia nás poznajú – a to aj podľa akosti, aj podľa množstva.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

 

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00