#ziveslovo 23.9.2019

#ziveslovo 23.9.2019

Ježiš povedal zástupom: „Nik nezažne lampu a neprikryje ju nádobou, ani ju nepostaví pod posteľ, ale postaví ju na svietnik, aby tí, čo vchádzajú, videli svetlo.

Lebo nič nie je skryté, čo by sa nevyjavilo, a nič utajené, čo by sa neprezvedelo a nedostalo na verejnosť.

Dávajte teda pozor, ako počúvate, lebo kto má, tomu sa pridá, a kto nemá, tomu sa vezme aj to, o čom si myslí, že má.“

Lk 8, 16-18

 

korektorka Alžbeta Mráková

Keď sa niekedy hrám so slovíčkami, vychádzajú mi dvojice nejakým spôsobom príbuzné. Napríklad povedať/spovedať, veta/osveta, baník/básnik, myseľ/zmysel… O tej poslednej dvojici tak trochu hovorí azda aj táto krátka ukážka z evanjelia. Veď kto má zdravú myseľ, komu to myslí, nerobí nezmysly: Nekladie napríklad lampu pod posteľ, aby jej svetlo zároveň svietilo aj nebolo vidieť.

Môžeme si byť istí, že pred Božím zrakom nič nie je skryté, Boh vidí aj to, ako poriadne/neporiadne sme odviedli robotu kdesi na najvyššom bode veže, kam inak ľudské oko nedovidí. A kto má (povedzme zmysel pre poctivosť), tomu sa ešte pridá (povedzme ocenenie a uznanie), a kto nemá, vezme sa mu ako nepoctivému aj to, na čom si doteraz zakladal. Naše skutky sú ako olej na vode. Skôr či neskôr vyjdú na povrch a vykričia celému svetu, akí sme.

 

TIP NA DNES:

Poctivosť nie je na človeku vidieť, to však neznamená, že neplatia pre mňa slová z Malého princa: „Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.“

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00