#ziveslovo 24.6.2021

#ziveslovo 24.6.2021

Alžbete nadišiel čas pôrodu a porodila syna. Keď jej susedia a príbuzní počuli, že jej Pán prejavil svoje veľké milosrdenstvo, radovali sa s ňou.

Na ôsmy deň prišli chlapca obrezať a chceli mu dať meno Zachariáš po jeho otcovi. Ale jeho matka povedala: „Nie, bude sa volať Ján.“

Povedali jej: „Veď v tvojom príbuzenstve sa nik takto nevolá.“

Dali znak otcovi, ako ho chce nazvať on. Vypýtal si tabuľku a napísal: „Ján sa bude volať.“ A všetci sa divili. Vtom sa mu rozviazali ústa a jazyk i prehovoril a velebil Boha. Všetkých ich susedov zmocnil sa strach a všade po judejských horách sa hovorilo o týchto udalostiach. A všetci, čo to počuli, vštepili si to do srdca a vraveli: „Čím len bude tento chlapec?“ A vskutku Pánova ruka bola s ním.

Chlapec rástol a mocnel na duchu a žil na púšti až do dňa, keď vystúpil pred Izrael.

Lk 1, 57-66. 80

kňaz Peter Repiský

Počúvať a nasledovať Boha sa oplatí! Zachariáš je hluchý, lebo nepočúval Božie slovo. Je nemý, lebo ten, kto ho nepočúva, nemôže ho ani ohlasovať a uskutočniť. V tom momente, keď chcel Božie slovo, možno práve aj pod vplyvom svojej manželky, uviesť do života, rozviazali sa mu ústa a jazyk a začal najprv velebiť Boha. Jeho vzťah k Bohu nadobudol nový level osobného vzťahu a začal aj prorokovať.

Zachariáš, ktorý žil v zakonzervovanej tradícii zákona, ktorý už čím ďalej, tým menej prinášal život, prijal novosť Ducha Svätého skrze živé slovo Boha a uskutočnil ho v konkrétnej situácii. Jeho život sa stal proroctvom o živom Bohu ako sa píše ďalej v Evanjeliu: „Jeho otca Zachariáša naplnil Duch Svätý a takto prorokoval.“ V tomto pokračoval aj jeho syn Ján. Stal sa prorokom, ktorý ukazoval na Krista. Len Kristus je Baránok, ktorý dáva život za nás a dáva život v plnosti a radosti. Rodina sa tu stáva miestom odovzdávania živej viery.

 

TIP NA DNES:

Dnes často zvolám: „Príď, Duchu Svätý!“, vždy keď pocítim, že práve v nejakej situácii veľmi potrebujem Božiu silu. A nezabudnem aj na výzvu: Počúvaj!

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00