#ziveslovo 26.2.2020

#ziveslovo 26.2.2020

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Dajte si pozor a nekonajte svoje dobré skutky pred ľuďmi, aby vás obdivovali, lebo nebudete mať odmenu u svojho Otca, ktorý je na nebesiach.

Keď teda dávaš almužnu, nevytrubuj pred sebou, ako to robia pokrytci v synagógach a po uliciach, aby ich ľudia chválili. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu.

Ale keď ty dávaš almužnu, nech nevie tvoja ľavá ruka, čo robí pravá, aby tvoja almužna zostala skrytá. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti.

A keď sa modlíte, nebuďte ako pokrytci, ktorí sa radi postojačky modlievajú v synagógach a na rohoch ulíc, aby ich ľudia videli. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu.

Ale keď sa ty ideš modliť, vojdi do svojej izby, zatvor za sebou dvere a modli sa k svojmu Otcovi, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti.

A keď sa postíte, nebuďte zamračení ako pokrytci. Znetvorujú si tvár, aby ľudia videli, že sa postia. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu.

Keď sa ty postíš, pomaž si hlavu a umy si tvár, aby nie ľudia zbadali, že sa postíš, ale tvoj Otec, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti.“

Mt 6, 1-6.16-18

 

hudobníčka Eva Hrešková

Ježiš v dnešnom evanjeliu veľmi jasne kritizuje nám ľuďom takú blízku a stále aktuálnu kultúru pozitívnej sebaprezentácie. Keď sa nad tým na chvíľku zamyslíte, nedá sa nevšimnúť si ten obrovský kontrast medzi tým, čo je „in“ vo svete, a tým, čo hovorí Ježiš. Svet nás učí skrývať chyby, skrývať zlyhania, ututlávať, prehliadať zlé veci a prezentovať, vystavovať, zdieľať len tie pekné, úspešné a atraktívne stránky nášho života. Z každého dobrého a nápomocného skutku vyťažiť pozitívne PR, spraviť dojem.

Božie slovo hovorí úplne opačne. Vyznávať si navzájom hriechy, žiť vo svetle, v pravde jeden pred druhým. A dobré skutky robiť bez vyvolávania rozruchu. Ideálne v skrytosti. Lebo za náš skrytý život budeme v nebi odmenení.

 

TIP NA DNES:

Skús sa dnes zamyslieť nad tým, čo dobré z tvojho života ostáva v skrytosti. Čo prinesieš Bohu ako poklad ukrytý pred zrakom sveta?

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00