#ziveslovo 27.2.2022

#ziveslovo 27.2.2022

Ježiš rozpovedal učeníkom toto podobenstvo: „Môže viesť slepý slepého? Nepadnú obaja do jamy?

Žiak nie je nad učiteľa. Aj keď sa všetko naučí, bude ako jeho učiteľ.

Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš? Ako môžeš povedať svojmu bratovi: ‚Brat môj, dovoľ, vyberiem ti smietku, čo máš v oku,‘ keď vo svojom vlastnom oku brvno nevidíš? Pokrytec, vyhoď najprv brvno zo svojho oka! Potom budeš vidieť a budeš môcť vybrať smietku, čo je v oku tvojho brata.

Nie je dobrý strom, ktorý rodí zlé ovocie, ako nie je zlý strom, ktorý rodí dobré ovocie. Každý strom možno poznať po ovocí. Z tŕnia predsa nezbierajú figy, ani z ostružín neoberajú hrozno.

Dobrý človek vynáša z dobrého pokladu svojho srdca dobro a zlý človek zo zlého vynáša zlo. Veď z plnosti srdca hovoria jeho ústa.“

Lk 6, 39-45

asistent europoslanca Peter Broz

Sme odborníkmi na život druhých, ale dokážeme byť slepí aj voči najväčším vadám vlastného charakteru. Nie je vôbec ťažké povedať, čo by mali druhí spraviť: Ako sa zachovať v zložitých životných situáciách, ako sa rozhodnúť pod tlakom, čo na sebe zmeniť. Evanjelium nás dnes učí dávať si v prvom rade pozor na seba. Naše slabosti, nezdravé vzorce správania, klamlivé predstavy o sebe a o svete dokážu efektívne sabotovať Boží plán pre náš život. Ak je pravda, že strom poznať po ovocí, mali by sme dôsledne skúmať, čo sme zasadili do svojho srdca. Z akých stromov rastie naša nervozita, hnev, neodpustenie, zmyselnosť, pýcha?


TIP NA DNES:

Poprosím dnes v modlitbe Ducha Svätého, aby mi ukázal jeden zdroj nepravdy v mojom srdci, ktorému verím a podľa ktorého mylne konám – napr. voči blízkym.

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00