#ziveslovo 27.7.2021

#ziveslovo 27.7.2021

Ježiš rozpustil zástupy a vošiel do domu. Tu k nemu pristúpili jeho učeníci a vraveli mu: „Vysvetli nám podobenstvo o kúkoli na roli.“

On im povedal: „Rozsievač dobrého semena je Syn človeka. Roľa je svet. Dobré semeno sú synovia kráľovstva, kúkoľ sú synovia Zlého. Nepriateľ, ktorý ho zasial, je diabol. Žatva je koniec sveta a ženci sú anjeli.

Ako teda zbierajú kúkoľ a pália v ohni, tak bude aj na konci sveta: Syn človeka pošle svojich anjelov a vyzbierajú z jeho kráľovstva všetky pohoršenia a tých, čo pášu neprávosť, a hodia ich do ohnivej pece. Tam bude plač a škrípanie zubami.

Vtedy sa spravodliví zaskvejú ako slnko v kráľovstve svojho Otca. Kto má uši, nech počúva!“

Mt 13, 36-43

kňaz Ján Buc

Pri prečítaní tohto evanjelia ma tentokrát oslovila predposledná veta: „…spravodliví sa zaskvejú ako slnko v kráľovstve svojho Otca.“ Čo chápeme pod pojmom spravodlivosť? Asi si to každý z nás musí v sebe zadefinovať sám. Sú rôzne poučky a ľudia poznajú aj rôzne kľučky, aby spravodlivosť pokrútili ako paragraf. Lenže ak spravodlivosť prestane stáť na základe pravdy a jej rešpektovania, čo z nej ostane?

Trend v dobe už skoro dávno minulej – ale mám pocit, že aj v dobe dneška – je, že spravodlivosť je posúvaná na spodné miesto v skrini, kde sú časti oblečenia, ktoré sa nenosia. My sme však pozvaní žiť spravodlivosť a potom sa môžeme zaskvieť ako slnko. Jas spravodlivosti môže zatieniť aj malé rozhodnutie priľnutia k tomu, čo nie je správne, pravdivé, právne. Pri jazde autom máme nulovú toleranciu pre alkohol, aká je tolerancia pri spravodlivosti?

 

TIP NA DNES:

Skúsim si viac všímať svoje postoje, myšlienky, slová v pohľade na spravodlivosť a pravdu.

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00