#ziveslovo 27.8.2020

#ziveslovo 27.8.2020

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Bdejte, lebo neviete, v ktorý deň príde váš Pán. Uvážte predsa: Keby hospodár vedel, v ktorú nočnú hodinu príde zlodej, veruže by bdel a nedovolil by mu vniknúť do svojho domu. Preto aj vy buďte pripravení, lebo Syn človeka príde v hodinu, o ktorej neviete.

Kto je teda verný a múdry sluha, ktorého pán ustanovil nad svojou čeľaďou, aby jej načas dával pokrm? Blahoslavený sluha, ktorého pán pri svojom príchode nájde tak robiť. Veru, hovorím vám: Ustanoví ho nad celým svojím majetkom.

Ale keby si zlý sluha v srdci povedal: ‚Môj pán voľajako nejde‘ a začal by biť svojich spolusluhov, jesť a piť s opilcami, pán toho sluhu príde v deň, keď to najmenej čaká, a v hodinu, o ktorej sa nenazdá, oddelí ho a dá mu podiel medzi pokrytcami; tam bude plač a škrípanie zubami.“

Mt 24, 42-51

 

kňaz Ján Buc

Čo to pre vás znamená: Bdej! Buď pripravený!?

Mám niekedy pocit, že tieto slová nám už môžu znieť všedne a akoby neprinášali nič nové. Počuli sme to evanjelium už veľakrát a keď to opäť počujeme, nič to s nami nerobí. Možno nám v hlave prebehne myšlienka: to som už počul.

Lenže čo tým chcel Ježiš povedať? A čo s tým robíme my? Bdieť, byť pripravený môže znamenať – byť v pohotovosti. Nevieme, kedy sa Ježiš vráti. Vieme, že sa vráti. Ak by prišiel v dnešný deň, koľkí z nás by panikárili a rýchlo sa snažili dotiahnuť niektoré duchovné, vzťahové a ešte neviem aké iné záležitosti. Neviem, či by sme to stihli. Myslím, že preto Pán Ježiš hovorí o bdelosti a pripravenosti.

Na zemi sme sa dosť domestikovali a prestali sme vnímať, že náš domov nie je trvalo na tomto svete, ale kdesi za hranicou zeme a vo večnosti. Tam budeme večne, neobmedzene. Nevieme, kedy nastane ten náš čas stretnutia s večnosťou a s Bohom samým.

 

TIP NA DNES:

Žime tak, že aj dnešok môže byť náš posledný deň. Bdejme!

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00