#ziveslovo 3.4.2022

#ziveslovo 3.4.2022

Ježiš odišiel na Olivovú horu. Ale zavčas ráno sa vrátil do chrámu a všetok ľud sa hrnul k nemu. Sadol si a učil ich.

Tu zákonníci a farizeji priviedli ženu pristihnutú pri cudzoložstve, postavili ju do prostriedku a povedali mu: „Učiteľ, túto ženu pristihli priamo pri cudzoložstve. Mojžiš nám v zákone nariadil takéto ženy ukameňovať. Čo povieš ty?“ Ale to hovorili, aby ho pokúšali a mohli ho obžalovať.

Ježiš sa zohol a prstom písal po zemi. Ale keď sa ho neprestávali vypytovať, vzpriamil sa a povedal im: „Kto z vás je bez hriechu, nech prvý hodí do nej kameň.“ A znovu sa zohol a písal po zemi. Ako to počuli, jeden po druhom – počnúc staršími – sa vytrácali, až zostal sám so ženou, čo stála v prostriedku.

Ježiš sa vzpriamil a opýtal sa jej: „Žena, kde sú? Nik ťa neodsúdil?“

Ona odpovedala: „Nik, Pane.“

A Ježiš jej povedal: „Ani ja ťa neodsudzujem. Choď a už nehreš!“

Jn 8, 1-11

redemptorista Rastislav Dluhý, CSsR

Hanba. Vina. Odsúdenie. Krutosť. To všetko musela prežiť žena, ktorú priviedli k Ježišovi. On sa najprv na ženu nedíva. Vie, čo prežíva. Pohľad upiera na tých, ktorí ju priviedli. Keď neodbytní muži znovu kladú Ježišovi otázky, čo by sa malo stať s touto ženou, Ježiš sa vzpriami a vyzve všetkých: „Kto z vás je bez hriechu, nech prvý hodí do nej kameň.“ Ježiš vstupuje do ich svedomia. Do srdca ženy vstupuje s milosrdenstvom. Keď jej povie: „Ani ja ťa neodsudzujem. Choď a viac nehreš!“ – dáva jej aj silu zmeniť sa. Akoby jej hovoril: „Povstaň a choď. Mnou premenená a milovaná dokážeš nehrešiť.“


TIP NA DNES:

Budem si opakovať vetu, ktorú aj mne Ježiš hovorí: „Ani ja ťa neodsudzujem. Choď a už nehreš!“

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00