#ziveslovo 3.8.2021

#ziveslovo 3.8.2021

Len čo Ježiš nasýtil zástupy, rozkázal učeníkom, aby nastúpili na loďku a išli pred ním na druhý breh, kým on rozpustí zástupy. Keď rozpustil zástupy, vystúpil sám na vrch modliť sa. Zvečerilo sa a on tam bol sám.

Loďka bola už mnoho stadií od zeme a zmietali ňou vlny, lebo vietor dul proti nim. Nad ránom sa, kráčajúc po mori, blížil k nim Ježiš. Keď ho učeníci videli kráčať po mori, vzrušení vraveli: „Mátoha!“ A od strachu vykríkli.

Ale Ježiš sa im hneď prihovoril: „Vzchopte sa! To som ja, nebojte sa!“

Peter mu povedal: „Pane, ak si to ty, rozkáž, aby som prišiel k tebe po vode.“

On povedal: „Poď!“

Peter vystúpil z loďky, vykročil po vode a šiel k Ježišovi. Ale keď videl silný vietor, naľakal sa. Začal sa topiť a vykríkol: „Pane, zachráň ma!“

Ježiš hneď vystrel ruku, zachytil ho a povedal mu: „Maloverný, prečo si pochyboval?“

A keď vstúpili do loďky, vietor utíchol. Tí, čo boli na loďke, klaňali sa mu a vraveli: „Naozaj si Boží Syn!“

Preplavili sa na druhý breh a došli do kraja Genezaret. Len čo ho obyvatelia toho kraja spoznali, vyslali poslov do celého okolia. I prinášali k nemu všetkých chorých a prosili ho, aby sa smeli dotknúť aspoň obruby jeho odevu. A všetci, čo sa ho dotkli, ozdraveli.

Mt 14, 22-36

asistent europoslanca Peter Broz

Peter bol muž veľkého srdca a vášne, ale aj pochybností a osobných neistôt. Bol dostatočný blázon na to, aby vystúpil z loďky za Ježišom. V momente, keď sa pred ním rozprestrela hĺbka mora a ozrutnosť vĺn, jeho krehká viera ho sklamala a nedovolila kráčať po vode za jeho Majstrom.

Máme tendenciu vidieť Petra už iba ako pilier Cirkvi, hrdinu viery. V porovnaní s ním vyzerá naša cesta viery ako prepadák, zle napísaná telenovela. Pravda je taká, že zabúdame na jeho kostrbatú cestu životom, na jeho prešľapy a zlyhania.

Keď budeme najbližšie pochybovať o zmysle života, spomeňme si, že to bol Ježiš, ktorý si vyvolil nevzdelaného a emocionálne nevyrovnaného rybára, aby raz z neho spravil pastiera svojej Cirkvi.

 

TIP NA DNES:

Čo mi sľubuje Boh v Izaiášovi 61, 3? Čo dnes môžem na základe tejto pravdy spraviť inak?

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00