#ziveslovo 30.7.2021

#ziveslovo 30.7.2021

Ježiš prišiel do svojej vlasti a učil ich v synagóge. Oni sa divili a hovorili: „Skade má tento takú múdrosť a zázračnú moc? Vari to nie je tesárov syn? Nevolá sa jeho matka Mária a jeho bratia Jakub a Jozef, Šimon a Júda? A nie sú u nás všetky jeho sestry? Skadeže má toto všetko?“ A pohoršovali sa na ňom.

Ale Ježiš im povedal: „Proroka si všade uctia, len nie v jeho vlasti a v jeho dome.“

A pre ich neveru tam neurobil veľa zázrakov.

Mt 13, 54-58

sestra Damiána Farkašová, DKL

Je možné pohoršovať sa nad Bohom? Všetci si mysleli, že ho poznajú. Poznajú jeho pôvod, príbuzných, vyrastal s ich deťmi… bol jedným z nich. Koľko predsudkov nám bráni vidieť v iných Krista? Kde berieme istotu, že človeka poznáme? Máme ho zaškatuľkovaného, jasne zatriedeného podľa zázemia, postavenia, vplyvu, talentov… Ale Boh vidí ďalej. V žene, ktorú chceli kameňovať pre cudzoložstvo, vidí nový život. V sebaistom Petrovi, ktorý stále zlyháva, vidí Skalu – hlavu Cirkvi. V Márii Magdaléne, žene, z ktorej vyhnal sedem zlých duchov, vidí apoštolku apoštolov. V lotrovi na kríži vidí svätca, s ktorým sa ešte dnes stretne v raji. Boh vidí potenciál v srdci každého človeka.

A tak keď nás niekedy prepadne malomyseľnosť alebo znechutenie, spomeňme si, že Ježiš na nás pozerá očami dôvery. Prečo potom tak málo dôverujeme ľuďom, že aj v nich je rovnaká sila, ktorú do nich vložil Boh? Hoci ju nevidíme, je tam. Odvážme sa prejaviť dôveru, dať šancu, a možno budeme svedkami nevídaného rastu, nového začiatku, obrátenia…

 

TIP NA DNES:

Dnes sa zrieknem posudzovania a pokúsim sa v ľuďoch vidieť potenciál pozitívnych schopností, ktoré sa môžu stať realitou. Nebudem šetriť povzbudením a prejavím dôveru.

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00