#ziveslovo 4.11.2020

#ziveslovo 4.11.2020

S Ježišom išli veľké zástupy. Tu sa obrátil a povedal im: „Ak niekto prichádza ku mne a nemá v nenávisti svojho otca, matku, ženu, deti, bratov, sestry, ba aj svoj život, nemôže byť mojím učeníkom. A kto ide za mnou a nenesie svoj kríž, nemôže byť mojím učeníkom.

Ak niekto z vás chce stavať vežu, či si najprv nesadne a neprepočíta náklad, či má na jej dokončenie? Aby sa mu potom, keď položí základ a nebude ju môcť dostavať, nezačali všetci, čo to uvidia, posmievať: ‚Tento človek začal stavať, a nemohol dokončiť.‘

Alebo keď sa kráľ chystá do boja s iným kráľom, či si najprv nesadne a neporozmýšľa, či sa môže s desiatimi tisícami postaviť proti tomu, ktorý ide proti nemu s dvadsiatimi tisícami? Ak nie, vyšle posolstvo, kým je tamten ešte ďaleko, a prosí o podmienky mieru.

Tak ani jeden z vás, ak sa nezriekne všetkého, čo má, nemôže byť mojím učeníkom.“

Lk 14, 25 – 33

jezuita Tomáš Jellúš

Ak sa niekto nezriekne všetkého, čo má… Nie je to drastické, kruté a prehnané? Ak sa na to pozrieme zo skúsenosti našej vlastnej oblasti ľudských vzťahov, vôbec to nie je kruté, dokonca to môže byť radostné. Poznám zo svojej práce mnohých chalanov, ktorí išli úplne s dobou. Najnovší Iphone, najlepšie počítačové hry, perfektné najdrahšie tenisky… A ani im nenapadlo nejako sa deliť buď s priateľmi, alebo prispieť na chod domácnosti rodičom. A keď vstúpi do ich života krásna dobrá princezná, zrazu je všetko inak. Nikto ich nenúti, a predsa sa zriekajú všetkého, aby jej urobili radosť. Už nežijú módnymi trendami, žijú tým, čo si praje jej srdce. A ani jeden z nich to neoznačí pojmom sebazaprenie, ale – naopak – nevídaná radosť. A Boh nás iba prosí, aby sme ho milovali podobne. Aby sme sa na svet pozerali perspektívou lásky.

 

TIP NA DNES:

Budem milovať naplno a ľuďom okolo seba, ktorým som sľúbil lásku a priateľstvo, budem dávať zo seba to najlepšie.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00