#ziveslovo 5.10.2019

#ziveslovo 5.10.2019

Sedemdesiati dvaja sa vrátili natešení a hovorili: „Pane, aj zlí duchovia sa nám poddávajú v tvojom mene!“

On im povedal: „Videl som satana padať z neba ako blesk. Hľa, dal som vám moc šliapať po hadoch a škorpiónoch i po všetkej sile nepriateľa a nič vám neuškodí. No neradujte sa z toho, že sa vám poddávajú duchovia, ale radujte sa, že sú vaše mená zapísané v nebi.“

V tej hodine Ježiš zaplesal v Duchu Svätom a povedal: „Zvelebujem ťa, Otče, Pán neba i zeme, že si tieto veci skryl pred múdrymi a rozumnými a zjavil si ich maličkým. Áno, Otče, tebe sa tak páčilo.

Môj Otec mi odovzdal všetko. A nik nevie, kto je Syn, iba Otec, ani kto je Otec, iba Syn a ten, komu to Syn bude chcieť zjaviť.“

Potom sa obrátil osobitne k učeníkom a povedal: „Blahoslavené oči, ktoré vidia, čo vidíte vy. Lebo hovorím vám: Mnohí proroci a králi chceli vidieť, čo vidíte vy, ale nevideli, a počuť, čo vy počúvate, ale nepočuli.“

Lk 10, 17-24

 

kňaz Peter Milenky

Pred časom som videl po zápase jednu tlačovú besedu s istým trénerom. Jeho tím zápas vyhral, avšak veľmi ma zaujala nespokojnosť trénera. Vyjadril to tým, že hráči si nesplnili úlohy, ktoré od neho dostali. Viac ako víťazstvo ho zaujímal prístup hráčov k jeho pokynom.

Čosi podobné môžeme vidieť aj pri skúsenosti sedemdesiatich dvoch, ktorí sa vrátili natešení, že sa im darilo vyhnať aj zlých duchov. Boli unesení z toho, ako parádne funguje Božia moc. Boli šťastní, že mohli byť svedkami pôsobenia v Božom mene.

Avšak nastane zvláštny moment, keď Ježiš učeníkov napomenie, aby sa z toho neradovali. Podľa neho toto nie je podstatné, to nie je to, na čom si majú zakladať. Zvláštne, nie? Veď každý z nás sa teší, keď je úspešný, keď mu vyjdú veci podľa predstáv. Takto to predsa funguje vo svete.

Ale Ježiš vidí veci ináč ako my. Prečo? Lebo chce učeníkov a nás priviesť k pravde, že v živote nie je najdôležitejší úspech, ale plnenie Božej vôle. Vtedy máme zapísané naše meno v nebi. On nám chce dať večnú radosť!

Preto pre všetkých sa má stať radosťou života to, že sme sa stali poslušnými vykonávateľmi jeho vôle. Aj vtedy, keď nám niečo nevyjde, aj keď nebudeme úspešní.

 

TIP NA DNES:

Skús sa zamyslieť: Z čoho si sa naposledy radoval? Čo ťa neskutočne potešilo? Je to niečo, čo má hodnotu večnosti?

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00