#ziveslovo 5.10.2021

#ziveslovo 5.10.2021

Ježiš vošiel do ktorejsi dediny, kde ho prijala do domu istá žena, menom Marta. Tá mala sestru menom Máriu, ktorá si sadla Pánovi k nohám a počúvala jeho slovo.

Ale Marta mala plno práce s obsluhou. Tu zastala a povedala: „Pane, nedbáš, že ma sestra nechá samu obsluhovať? Povedz jej, nech mi pomôže!“

Pán jej odpovedal: „Marta, Marta, staráš sa a znepokojuješ pre mnohé veci, a potrebné je len jedno. Mária si vybrala lepší podiel, ktorý sa jej neodníme.“

Lk 10, 38-42

Katarína Mikulová, publicistka

Byť produktívnym je dnes veľmi IN. Mnohí experti dnes dokonca radia, že ak chceme kariérne uspieť, bolo by dobré vstávať najneskôr o piatej, lebo čas je drahý a úspešný človek toho musí veľa stihnúť. Všetci vieme, kam táto rétorika smeruje. K únave, pocitu opakovaného zlyhania a v konečnom dôsledku k totálnemu vyčerpaniu.

Rétorika evanjelia je celkom odlišná. Chceš sa mať dobre? Daj na prvé miesto Boha a všetko ostatné sa uprace samo. Skúsme si to osvojiť a pretaviť do praxe: nebuďme otrokmi aktivizmu. Našou úlohou nie je vyriešiť tisícpäťsto problémov denne. Ježiš nás učí, že menej je niekedy viac. A skutočne – menej aktivizmu znamená často menej neurózy, menej hádok, viac rodinnej pohody, ktorá je oveľa podstatnejšia ako do bodky splnený harmonogram práce. Naučme sa odpočívať s vedomím, že ak sa aj nestihne všetko, svet sa nezrúti.


TIP NA DNES:

Niekedy ľudia pracujú priveľa s argumentom, že treba zabezpečiť rodinu. Rodina sú však vzťahy, ktoré žijú prioritne z lásky a vzájomnej pozornosti, až potom z chleba. Zamyslím sa nad tým, ktoré vzťahy pre povinnosti zanedbávam a pokúsim sa o nápravu.

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00