#ziveslovo 5.11.2019

#ziveslovo 5.11.2019

Jeden zo spolustolujúcich povedal Ježišovi: „Blahoslavený, kto bude jesť chlieb v Božom kráľovstve.“

On mu povedal: „Istý človek pripravil veľkú večeru a pozval mnoho ľudí. Keď nadišla hodina večere, poslal svojho sluhu, aby povedal pozvaným: ‚Poďte, už je všetko pripravené.‘ A naraz sa začali všetci vyhovárať. Prvý mu povedal: ‚Kúpil som pole a musím si ho ísť pozrieť. Prosím ťa, ospravedlň ma!‘ Druhý povedal: ‚Kúpil som päť záprahov volov a idem ich vyskúšať. Prosím ťa, ospravedlň ma!‘ A ďalší povedal: ‚Oženil som sa, a preto nemôžem prísť.‘

Sluha sa vrátil a oznámil to svojmu pánovi. Vtedy sa hospodár rozhneval a povedal svojmu sluhovi: ‚Vyjdi rýchle na námestia a do ulíc mesta a priveď sem chudobných a mrzákov, slepých a chromých!‘

A sluha hlásil: ‚Pane, stalo sa, ako si rozkázal, a ešte je miesto.‘ Tu pán povedal sluhovi: ‚Vyjdi na cesty a k ohradám a donúť vojsť všetkých, aby sa mi naplnil dom.

Lebo hovorím vám, že ani jeden z tamtých mužov, čo boli pozvaní, neokúsi moju večeru.‘“

Lk 14, 15-24

 

kňaz Peter Milenky

Azda najväčším multikultúrnym festivalom na Slovensku je festival Pohoda na letisku v Trenčíne. Zaujalo ma, keď som čítal, že už viac rokov za sebou je tento festival v počte 30 000 lístkov úplne vypredaný. Neskutočný záujem. Ďalší záujemcovia sa tam už nedostali. Podobne aj mnohé iné koncerty či divadelné predstavenia zažívajú veľakrát najideálnejší stav, keď je vypredané. Pre tých, čo takéto podujatia pripravujú a realizujú, je to najväčšia radosť a odmena, ak je záujem o to, na čo celý čas robili reklamu a pozývali. Ľudia tam idú, lebo ich to ťahá.

Až tragicky smutne vyznieva Božie slovo dnešného dňa v realite nášho každodenného života. Ježiš nám predstavuje podobenstvo, v ktorom sám Boh pripravil ohromne veľkú večeru. Robí všetko pre to, aby to celé bolo pre pozvaných niečo úchvatné. Jeho pozvánka smeruje na každého človeka, ktorému chce dať účasť na svojej radosti, oslave a spoločenstve. Teší sa, že sa môže rozdať, a tak obdariť všetkých pozvaných. Avšak pozývajúci sluha sa zakaždým vracia sklamaný. Nie je záujem! Človek má iné starosti, iné veci ho ťahajú. Ľudia si postupne našli svoje až trápne výhovorky, prečo nemôžu.

Boží plán sa však splní vždy, hoci sa človek k nemu postaví ľahostajne. Boh svoje spoločenstvo ponúkol iným, ktorí to vôbec nečakali, ale prijali. Odmietnuť Božie pozvanie, to neznamená odmietnuť nejaké jedlo či pitie, ale znamená to, že strácaš svoju budúcnosť! Prichádzaš o večné, radostné a plné spoločenstvo s Bohom. Tu nejde o nejaký chvíľkový žúr, ktorý môžeš vynechať! Ide o večnosť!

Preto maj ochotu odpovedať na Božie pozvanie, lebo u neho má miesto každý, kto ho prijme. On nemá vypredané, má miesto pre tých, čo ho milujú a chcú byť s ním.

 

TIP NA DNES:

Pozýval ťa už niekto na stretnutie otcov, matiek, mládeže v rámci tvojej farnosti? Ako si odpovedal?

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00