#ziveslovo 5.12.2018

#ziveslovo 5.12.2018

Ježiš prišiel ku Galilejskému moru, vystúpil na vrch a tam si sadol. Prichádzali k nemu celé zástupy, ktoré mali so sebou chromých, slepých, mrzákov, nemých a mnohých iných. Kládli mu ich k nohám a on ich uzdravoval. A zástupy žasli, keď videli, že nemí hovoria, mrzáci sú zdraví, chromí chodia a slepí vidia, a velebili Boha Izraela.

Ježiš zvolal svojich učeníkov a povedal: „Ľúto mi je zástupu, lebo už tri dni sa zdržiavajú pri mne a nemajú čo jesť. A nechcem ich prepustiť hladných, aby nepoomdlievali na ceste.“

Učeníci mu povedali: „Kdeže vezmeme na púšti toľko chleba, aby sme nasýtili takýto zástup?“

Ježiš sa ich opýtal: „Koľko máte chlebov?“

Oni odpovedali: „Sedem a zopár rybiek.“

Tu rozkázal zástupu, aby si posadal na zem. Vzal sedem chlebov a ryby, vzdával vďaky, lámal a dával učeníkom a učeníci zástupom.

Všetci jedli a nasýtili sa. A nazbierali sedem plných košov zvyšných odrobín.

Mt 15, 29-37

 

kňaz Peter Milenky

Súcit a milosrdenstvo je vždy štartovacím motívom každého Ježišovho skutku voči človeku. Jeho súcit nad stavom ľudí, ktorí k nemu prišli a hľadali uzdravenie, odzrkadľuje aj našu osobnú situáciu.
Možno sme sa práve pre nesúcit, necitlivosť, výsmech či pohŕdanie niekoho voči nám v minulosti vydali na cestu, na ktorej sme sa sami stali chromými, aby sme išli niekomu poslúžiť, slepými, aby sme videli príležitosť druhému pomôcť, nemými, aby sme počuli volanie druhých o pomoc.
Možno už sme príliš zatvrdli. Potrebujeme osobne spoznať Ježišov súcitný postoj, ktorý nás jediný môže uzdraviť, aby tak aj naším štartovacím motívom k druhým bol súcit a milosrdenstvo.

 


TIP NA DNES:

Chcem sa učiť súcitu voči tým, ktorí možno nežijú podľa toho, ako by sme očakávali.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

 

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00