#ziveslovo 5.2.2020

#ziveslovo 5.2.2020

Ježiš prišiel do svojej vlasti; jeho učeníci išli s ním. Keď nadišla sobota, začal učiť v synagóge. Počúvalo ho mnoho ľudí a s údivom hovorili: „Skade to má tento? Aká to múdrosť, ktorej sa mu dostalo, a zázraky, čo sa dejú jeho rukami?! Vari to nie je tesár, syn Márie a brat Jakuba a Jozesa, Júdu a Šimona? A nie sú tu s nami aj jeho sestry?“ A pohoršovali sa na ňom.

Ježiš im povedal: „Proroka si všade uctia, len nie v jeho vlasti, medzi jeho príbuznými a v jeho dome.“ A nemohol tam urobiť nijaký zázrak, iba že vložením rúk uzdravil niekoľko chorých. A čudoval sa ich nevere.

Potom chodil po okolitých dedinách a učil.

Mk 6, 1-6

 

kňaz Peter Milenky

Možno poznáte príbeh o jednom sedliakovi, ktorému zmizla sekera. Z krádeže upodozrieval syna svojho suseda. Kým ho dôkladne pozoroval cez plot, prišiel k takémuto záveru: jeho chôdza, pohľad jeho očí, všetko, čo robí, poukazuje na to, že naozaj on ukradol tú sekeru. Po nejakom čase sedliak našiel sekeru pod kopou dreva. Na druhý deň stretol susedovho syna. Jeho chôdza už nebola chôdzou zlodeja, pohľad jeho očí už nebol pohľadom zlodeja, nič nebolo také, aby to potvrdilo, že on mohol ukradnúť sekeru.

Presne to je náš častý postoj v živote – pre viaceré osobné sklamania máme množstvo predsudkov, výhrad voči tým, ktorí nám niečo rozprávajú, vychovávajú nás, vedú… Učitelia, lekári, kňazi o tom vedia dosť. Často spochybňujeme, neveríme, znižujeme autoritu druhých, lebo vlastné poznanie považujeme za najlepšie a nemeniteľné.

Presne túto situáciu zažil Ježiš, ktorého múdrosť spochybňovali, pohoršovali sa na ňom, lebo mali na neho svoj jasný a skalopevný pohľad, ktorý im určoval istotu pravdy. Výhrady voči jeho múdrosti a moci boli také, až ich napokon samy obrali o požehnanie.

Ježiš však nie je niekto, kto sa mýli, kto mení pohľad na hodnoty života podľa vkusu či doby! On je vždy ten istý! Ten, ktorý prišiel zvestovať slovo zachraňujúcej pravdy pre tých, ktorí chcú žiť večnosť v jednote s ním. Dajme si teda veľký pozor, aby nás naše predsudky neobrali o Krista.

Pamätaj: Tvoj pohľad na Krista predurčuje aj tvoj pohľad na požehnanie.

 

TIP NA DNES:

Ako pozeráš a prijímaš slová kňaza, ktorý ohlasuje slovo Božie? Nebráni ti nejaký predsudok, ktorý ťa oberá o požehnanie?

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00