#ziveslovo 5.3.2022

#ziveslovo 5.3.2022

Ježiš videl na mýtnici sedieť mýtnika menom Léviho a povedal mu: „Poď za mnou!“ On vstal, opustil všetko a išiel za ním.

Lévi mu urobil vo svojom dome veľkú hostinu. A bol tam veľký zástup mýtnikov a iných, ktorí s nimi stolovali.

Farizeji a ich zákonníci šomrali a hovorili jeho učeníkom: „Prečo jete a pijete s mýtnikmi a hriešnikmi?“

Odpovedal im Ježiš: „Lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí. Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov, aby sa kajali.“

Lk 5, 27-32

kňaz Juraj Sedláček

Ježišove postoje sú originálne. Keby mýtnikovi Lévimu povedal: Kajaj sa, lebo… ich srdcia by sa nemuseli stretnúť. Ježiš ho pozná a preto ide na to inak. Zdieľa čas i kus seba s mýtnikmi a hriešnikmi hoci vie, čo majú na rováši. Výzvu „Kajaj sa!“ hovorí inak… On vie, čo je pre nás dobré. Na scéne máme dva typy moci. Svetskú moc, ktorej sa vyberači daní isto tešili a moc Boha, ktorý nás prijíma, dáva nám šancu a dôveruje v dobro v nás. Ježiš robí veci s presným zámerom. Hoci jeho konanie máme tendenciu vtesnať do pravidiel, prišiel práve pre tých, ktorí nežijú spôsobom, aký my považujeme za správny. Jeho pozvanie je zmena, nie náboženstvo.


TIP NA DNES:

Peniaze nekrivia charakter, iba ho odhaľujú. Preskúmam v tejto veci sám seba, napríklad pri manipulácii s hotovosťou či väčším finančným obnosom. Čo sa vo mne spustí pri možnosti získať alebo zarobiť si väčší obnos peňazí?

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00