#ziveslovo 5.5.2021

#ziveslovo 5.5.2021

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ja som pravý vinič a môj Otec je vinohradník. On každú ratolesť, ktorá na mne neprináša ovocie, odrezáva, a každú, ktorá ovocie prináša, čistí, aby prinášala viac ovocia.

Vy ste už čistí pre slovo, ktoré som vám povedal.

Ostaňte vo mne a ja vo vás. Ako ratolesť nemôže prinášať ovocie sama od seba, ak neostane na viniči, tak ani vy, ak neostanete vo mne.

Ja som vinič, vy ste ratolesti. Kto ostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia; lebo bezo mňa nemôžete nič urobiť.

Ak niekto neostane vo mne, vyhodia ho von ako ratolesť a uschne. Potom ich pozbierajú, hodia ich do ohňa a zhoria.

Ak ostanete vo mne a moje slová ostanú vo vás, proste, o čo chcete, a splní sa vám to.

Môj Otec je oslávený tým, že prinášate veľa ovocia a stanete sa mojimi učeníkmi.“

Jn 15, 1-8

Katarína Mikulová, publicistka

Veľa ľudí dnes trpí pocitmi úzkosti. Príčinou býva aj nutkavá potreba mať veci pod kontrolou. Chceli by sme mať dohľad úplne nad všetkým – nad svojím zdravím, šťastím, dokonca životmi tých druhých. Myslíme to dobre, sme ustarostení z lásky k nim. Ale keď sa neustrážime, môžeme prekročiť únosnú hranicu a začať druhým nepríjemne zasahovať do života. Nikto nemá rád, keď ho druhí poučujú a organizujú mu život. Výsledkom takejto prílišnej starostlivosti sú zbytočné konflikty a naštrbené vzťahy.

Pán Ježiš nám v dnešnom Evanjeliu zdôrazňuje – bezo mňa nemôžete nič urobiť. A je to skutočne tak. Môžeme sa aj postaviť na hlavu, no niektoré veci si nevynútime. Napríklad to, aby sa naši najbližší obrátili na vieru. Aby sa deti viac modlili alebo lepšie spolu vychádzali. Toto všetko riadi Boh, my ho nemusíme nahrádzať a veci „manažovať“ zaňho. Našou úlohou je pokorne prijať všetky okolnosti života a pestovať nádej v každom čase.

 

TIP NA DNES:

Zbavme sa spoločne prílišných úzkostí a uvedomme si jedno: Boh miluje nás a našich blízkych viac, ako my sami. S dôverou mu odovzdajme všetkých ľudí, ktorých nosíme v srdci a ďakujme, že sa o nich postará.

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00