#ziveslovo 5.6.2019

#ziveslovo 5.6.2019

Ježiš pozdvihol oči k nebu a modlil sa: „Svätý Otče, zachovaj ich vo svojom mene, ktoré si ty dal mne, aby boli jedno ako my.

Kým som bol s nimi, ja som ich zachovával v tvojom mene, ktoré si mi dal. Ochránil som ich a nikto z nich sa nestratil, iba syn zatratenia, aby sa splnilo Písmo.

Ale teraz idem k tebe a toto hovorím na svete, aby mali v sebe moju radosť – a úplnú. Dal som im tvoje slovo a svet ich znenávidel, lebo nie sú zo sveta, ako ani ja nie som zo sveta.

Neprosím, aby si ich vzal zo sveta, ale aby si ich ochránil pred Zlým. Nie sú zo sveta, ako ani ja nie som zo sveta.

Posväť ich pravdou; tvoje slovo je pravda.

Ako si ty mňa poslal na svet, aj ja som ich poslal do sveta a pre nich sa ja sám posväcujem, aby boli aj oni posvätení v pravde.“

Jn 17, 11b-19

 

kňaz Peter Milenky

Asi ste sa už stretli s takýmito postojmi, keď ste sa rozprávali o viere a jej aplikácii pre život, že mnohí si zvolili cestu alibizmu či progresívneho zmýšľania. Výsledkom boli akési ospravedlňujúce postoje typu: „Dnes sa tak žije. Dnes je taká doba. Dnes sa už takto rozmýšľa. Dnes sa treba prispôsobiť pokroku a tomu, čo je moderné.“

A tak sa postupne všetko stáva relatívnym. Ako keby celá tiaž pravdivosti života stála na tom, ako žije väčšina. Ak má byť Ježišovo slovo hodnoverné, nikdy sa nebude hlásať podľa vkusu či chuti človeka. Ak nám ide o večnosť, len on je jediný, kto nám ohlásil slovo pravdy. Ľudia Kristovo slovo nenávideli aj v dobe jeho fyzickej prítomnosti, aj v súčasnej dobe, lebo to nie je učenie z tohto sveta a podľa chuti tohto sveta.

Ľuďom prekáža uznať, že jedine Boh má pravdu! Veď to nebeský Otec odovzdal Synovi slovo pravdy, aby sa postupne prostredníctvom apoštolov dostala aj k nám. Je už len na nás, či jeho slovo prijmeme, lebo je jediné pravdivé a isté. Byť nenávidený pre Božie postoje je logická súčasť viery, pretože svet miluje viac tmu ako svetlo. Ale máme istotu a pevnú nádej, lebo Ježiš sa za nás modlil, aby sme obstáli v tomto boji a boli posvätení v pravde jeho slova.

 

TIP NA DNES:

V čom sa prispôsobujem vo svojom živote tomuto svetu?

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

 

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00