#ziveslovo 5.6.2020

#ziveslovo 5.6.2020

Keď Ježiš učil v chráme, povedal: „Ako môžu zákonníci hovoriť, že Mesiáš je Dávidov syn? Veď sám Dávid hovorí vo Svätom Duchu: ‚Pán povedal môjmu Pánovi: Seď po mojej pravici, kým ti nepoložím tvojich nepriateľov pod nohy.‘

Sám Dávid ho nazýva Pánom; ako potom môže byť jeho synom?“

A veľký zástup ho počúval s radosťou.

Mk 12, 35-37

 

aktivista Marek Michalčík

Dávid je pre Židov v ich histórii niečo ako celebrita. Po Abrahámovi a Mojžišovi asi najjagavejšia a v spojitosti s úradom kráľa iste najdôležitejšia osobnosť vôbec. Ježiš naznačuje, že on je niečo viac ako Dávid, teda čosi nepredstaviteľné. Židia v Ježišovi videli potulného učiteľa a tesára z Galiley, a ten si dovolí porovnávať sa s legendárnym kráľom. A predsa, Ježiš to nerobí egocentricky či pohŕdavo, ale s rešpektom k Dávidovi a jeho autorite dokazuje svoju nadradenosť citátom jeho samotného, v ktorom ju vyznáva. Ježiš tak chce svojim poslucháčom priblížiť pravdu o sebe tak, aby mali šancu jej porozumieť a uveriť.

Zakladáme si na tom, kto sme. Máme tendenciu pozerať na druhých podľa ich povesti, zásluh, majetku, schopností. No toto nie je tá hlavná charakteristika človeka. Naša najdôležitejšia identita spočíva v Bohu a v dôstojnosti, ktorú máme od neho vďaka Ježišovi – ako Boží synovia alebo dcéry.

 

TIP NA DNES:

Na ľudí, s ktorými sa dnes stretneme, či sú nám podriadení, alebo, naopak, nadriadení, budeme pozerať srdcom ako na bratov a sestry, ktorí majú svoj pôvod a svoj cieľ v Bohu.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00