#ziveslovo 5.6.2021

#ziveslovo 5.6.2021

Ako Ježiš učil zástupy, hovoril im: „Varujte sa zákonníkov, ktorí radi chodia v dlhých rúchach, túžia po pozdravoch na uliciach, po prvých stoliciach v synagógach a popredných miestach na hostinách. Vyjedajú domy vdov a naoko sa dlho modlia. Takých postihne prísnejší súd.“

Potom si sadol oproti chrámovej pokladnici a pozeral sa, ako ľud hádže peniaze do pokladnice. Viacerí boháči hádzali mnoho. Prišla aj istá chudobná vdova a vhodila dve drobné mince, čo je kvadrans.

Zavolal svojich učeníkov a povedal im: „Veru, hovorím vám: Táto chudobná vdova vhodila viac ako všetci, čo hádzali do pokladnice. Lebo všetci dávali zo svojho nadbytku, ale ona pri svojej chudobe dala všetko, čo mala, celé svoje živobytie.“

Mk 12, 38-44

Katarína Mikulová, publicistka

Horlivý kresťan sa na svojej duchovnej ceste môže stretnúť s jedným veľkým nebezpečenstvom. A síce, že svoj osobný, intímny vzťah s Bohom nahradí veľkolepou zbožnosťou. V praxi to vyzerá tak, že pozná všetky novény; nie je púť, ktorú by nenavštívil; angažuje sa na miestnej fare a je taký činný a taký výkonný, až je absolútne neznesiteľný.

Je veľký rozdiel medzi almužnou, ktorú dávame od srdca a tou, za ktorú očakávame chválospevy. Duchovná pýcha je jedna z najhorších. Človeka totiž vrhá do pocitu trápnej sebestačnosti. Do presvedčenia o tom, aký je úžasný a Pán Boh môže byť vlastne rád, že takého „borca“ vo svojej Cirkvi má. Dajme si pozor na okázalú zbožnosť. Zatvorené dvere, vypnuté sociálne siete, modlitba bez svedkov, to je to, čo sa Pánu Bohu páči najviac.

 

TIP NA DNES:

Urobme dnes niečo naozaj dobré a urobme to v utajení. Pošlime peniaze na účet chudobnej rodiny, vypočujme si starosti druhého, darujme úsmev, šálku čaju, pomodlime sa niečo navyše, len tak pre Božie oči. A hneď zabudnime, čo sme urobili. Nikomu nič nehovorme, nikomu ani muk.

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00