#ziveslovo 5.8.2020

#ziveslovo 5.8.2020

Ježiš sa odobral do okolia Týru a Sidonu. Tu prišla k nemu istá kanaánska žena z tých končín a kričala: „Zmiluj sa nado mnou, Pane, syn Dávidov! Dcéru mi hrozne trápi zlý duch.“ Ale on jej neodpovedal ani slovo.

Jeho učeníci pristúpili k nemu a prosili ho: „Pošli ju preč, lebo kričí za nami.“ Ale on odvetil: „Ja som poslaný iba k ovciam strateným z domu Izraela.“

No ona prišla k nemu, poklonila sa mu a povedala: „Pane, pomôž mi!“

On jej odpovedal: „Nie je dobré vziať chlieb deťom a hodiť ho šteňatám.“

„Áno, Pane,“ vravela ona, „ale aj šteňatá jedia odrobinky, čo padajú zo stola ich pánov.“

Vtedy jej Ježiš povedal: „Žena, veľká je tvoja viera! Nech sa ti stane, ako chceš.“

A od tej hodiny bola jej dcéra zdravá.

Mt 15, 21 – 28

 

aktivista Marek Michalčík

Pán Ježiš viac ráz pochválil vieru „nehodných“, teda tých, u ktorých sa nepredpokladala nejaká veľká morálna či náboženská výška. Stotníka, mýtnika, lotra, samaritánku a v dnešnom evanjeliu pochválil vieru kanaánskej ženy. Ľudia vytvárajú medzi sebou rôzne bariéry na základe ľudských tradícií, spoločenských noriem a zvykov. Z toho vznikajú medzi nimi spoločenské rozdiely a vylúčenia. To však pre Boha nie sú dôležité znaky.

Boh má iný meter na človeka. Jeho zaujíma v prvom rade ľudské srdce a jeho hĺbka. A pre nás to môže mať dva typy dôsledkov, prvý príjemný a radostný, druhý varovný. Ten prvý je v tom, že aj vo chvíli, keď sa cítime byť nehodní, neschopní a ničotní, Ježiš sa o nás zaujíma, obracia na nás svoju pozornosť, aj keď sa nám zdá, že nepatríme k „ovciam z domu Izraela“. Ten druhý je v tom, aby sme si dali pozor na pokušenie Boha oklamať. On vidí do nášho srdca, či je v ňom pokora a dôvera, či je schopné bázne pred Bohom. Na to, aby sa Ježiš mohol s nami zapodievať a „vyhnať zlého ducha“, nám nestačí zápis v matrike krstov, birmoviek či sobášov, ani dobré meno v Cirkvi či pred ľuďmi. Je potrebné, aby v našom srdci bola živá viera, úprimná a skutočná – aspoň taká ako „horčičné zrnko“.

 

TIP NA DNES:

Zamyslime sa pri dnešnom večernom spytovaní svedomia, kto nás dnes alebo v posledných dňoch zaujal svojím prejavom viery, a poďakujme za to Bohu.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00