#ziveslovo 6.11.2021

#ziveslovo 6.11.2021

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Robte si priateľov z nespravodlivej mamony, aby vás, až sa pominie, prijali do večných príbytkov.

Kto je verný v najmenšom, je verný aj vo veľkom, a kto je nepoctivý v malom, je nepoctivý aj vo veľkom.

Ak ste teda neboli verní v nespravodlivej mamone, kto vám zverí pravé bohatstvo? A ak ste neboli verní v cudzom, kto vám dá, čo je vaše?

Nijaký sluha nemôže slúžiť dvom pánom; pretože buď jedného bude nenávidieť a druhého milovať, alebo jedného sa bude pridŕžať a druhým bude opovrhovať.

Nemôžete slúžiť aj Bohu aj mamone.“

Toto všetko počúvali aj farizeji, ktorí mali radi peniaze, a posmievali sa mu. Preto im povedal: „Vy sa robíte pred ľuďmi spravodlivými, ale Boh pozná vaše srdcia, lebo čo je u ľudí vznešené, pred Bohom je ohavné.“

Lk 16, 9-15

Leopold Jaroslav Jablonský, OFM, vojenský kaplán

Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán, hovorí príslovie. To isté platí aj o materiálnych veciach, majetku, peniazoch. Sú sluhom, ktorý nám môže pomôcť rásť v zodpovednosti, kreativite a solidarite s tými, ktorí sú životom a vlastnou slabosťou v núdzi. Robte si z nich priateľov, hovorí Ježiš, a vyčíta farizejom, že si z nich urobili bohov a pánov. Pápež František hovorí: „Ak budeme schopní premieňať bohatstvo na prostriedok vytvárajúci priateľstvá a solidárnosť, v raji nás nebude vítať len Boh, ale aj tí, s ktorými sme sa podelili vďaka dobrému hospodáreniu so všetkým tým, čo nám do rúk vložil Pán.“


TIP NA DNES:

Čím dnes, aj vďaka materiálnym veciam, môžem byť prínosom, nie príťažou?

 

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00