#ziveslovo 7.3.2021

#ziveslovo 7.3.2021

Blízko bola židovská Veľká noc a Ježiš vystúpil do Jeruzalema. V chráme našiel predavačov dobytka, oviec a holubov i peňazomencov, čo tam sedeli. Urobil si z povrázkov bič a všetkých vyhnal z chrámu, aj ovce a dobytok. Peňazomencom rozhádzal peniaze a poprevracal stoly a predavačom holubov povedal: „Odneste to odtiaľto! Nerobte z domu môjho Otca tržnicu!“ Jeho učeníci si spomenuli, že je napísané: „Strávi ma horlivosť za tvoj dom.“

Židia sa ho opýtali: „Aké znamenie nám ukážeš, že môžeš toto robiť?“

Ježiš im odpovedal: „Zborte tento chrám a za tri dni ho postavím.“

Židia povedali: „Štyridsaťšesť rokov stavali tento chrám a ty ho postavíš za tri dni?“

Ale on hovoril o chráme svojho tela. Keď potom vstal z mŕtvych, jeho učeníci si spomenuli, že toto hovoril, a uverili Písmu i slovu, ktoré povedal Ježiš.

Keď bol cez veľkonočné sviatky v Jeruzaleme, mnohí uverili v jeho meno, lebo videli znamenia, ktoré robil. Ale Ježiš sa im nezdôveril; on poznal každého a nepotreboval, aby mu niekto vydával svedectvo o človekovi. Sám totiž vedel, čo je v človeku.

Jn 2, 13-25

Leopold Jaroslav Jablonský, OFM, vojenský kaplán

Mám rád túto evanjeliovú udalosť. Veľmi by som chcel vidieť nahnevaného Ježiša v chráme. Nie. Nebol to náhly výbuch zlosti. Nezvládnuté emócie. On je dokonalý človek a Boh zároveň. Ide o premyslený a pripravený útok. „Urobil si z povrázkov bič…“ Trpezlivo si vyrobil „zbraň“ a cielene „zaútočil“. Mám bázeň pred takýmto Ježišom, plným spravodlivého hnevu. Avšak ako vždy, tak aj teraz, keď Ježiš koná šokujúco, treba si uvedomiť, že vidíme v akcii Lásku, ktorá chce získať kamenné srdcia, ktoré, zdá sa, už nie sú schopné rozumieť reči lásky viac, než reči šokujúcich gest. Sv. Ignác z Loyoly vysvetľuje, že Pán sa dotýka poddajných duší ako jemný vánok, naopak zatvrdlivých v zle a sebectve ako kladivo nákovy. Ale vždy je motiváciou láska. Lebo on inak konať nevie, iba z lásky. Chce vyčistiť aj môj „chrám“.

 

TIP NA DNES:

Dôverujme mu, že prostriedky, ktoré používa na vyčistenie nášho „chrámu“, sú premyslené a pripravené z lásky k nám, akokoľvek šokujúco niekedy môžu pôsobiť.

 

Pridajte sa k nám a sledujte živé pôstne zamyslenia denne o 21:00: fb.me/e/3tsczHzdg

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00