#ziveslovo 7.8.2019

#ziveslovo 7.8.2019

Ježiš sa odobral do okolia Týru a Sidonu. Tu prišla k nemu istá kanaánska žena z tých končín a kričala: „Zmiluj sa nado mnou, Pane, syn Dávidov! Dcéru mi hrozne trápi zlý duch.“ Ale on jej neodpovedal ani slovo.

Jeho učeníci pristúpili k nemu a prosili ho: „Pošli ju preč, lebo kričí za nami.“ Ale on odvetil: „Ja som poslaný iba k ovciam strateným z domu Izraela.“

No ona prišla k nemu, poklonila sa mu a povedala: „Pane, pomôž mi!“

On jej odpovedal: „Nie je dobré vziať chlieb deťom a hodiť ho šteňatám.“

„Áno, Pane,“ vravela ona, „ale aj šteňatá jedia odrobinky, čo padajú zo stola ich pánov.“

Vtedy jej Ježiš povedal: „Žena, veľká je tvoja viera! Nech sa ti stane, ako chceš.“

A od tej hodiny bola jej dcéra zdravá.

Mt 15, 21-28

 

redemptorista Rastislav Dluhý CSsR

„Priblíž sa k Bohu. Počuje ťa. Vníma ťa. Beží ti v ústrety. Vypočuje ťa!“ Počuli sme to neraz – z kazateľnice, ale aj z úst priateľov. Najmä keď sme mali pocit, že Boh nás nejako prehliadol, alebo nás kvárili pochybnosti, či má vôbec zmysel prosiť ho o niečo. Text dnešného evanjelia môže šokovať, vzbudiť otázky, uraziť. Akoby dnes Ježiš nemal náladu a chcel ženu jednoducho odbiť. Len si ten text dobre znovu prečítajme.

Nezranilo by ťa, keby sa Ježiš takto k tebe správal? Bolestivý príbeh sa končí tým, že Ježiš vyzdvihne veľkú vieru tejto ženy. Takéto vyznamenanie dostane v evanjeliu len zopár ľudí. Ježiš vedel, kto je tá žena a čo je v jej srdci, ešte predtým, ako za ním kričala. Čo ak je tento príbeh v Biblii o ženinej viere a jej skúške hlavne kvôli nám, pochybujúcim?

 

TIP NA DNES:

Dnes pouvažuj. V ktorých situáciách sa zdá, že Boh nepamätá, zabudol, že nemá význam znovu sa na neho obracať? Zavolaj na neho zas, možno aj zakrič. Skloň sa a povedz mu, čo sa deje.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

 

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00