#ziveslovo 8.1.2021

#ziveslovo 8.1.2021

Keď Ježiš videl veľký zástup, zľutoval sa nad nimi, lebo boli ako ovce bez pastiera. A začal ich učiť mnohým veciam.

Keď už bolo veľa hodín, pristúpili k nemu jeho učeníci a hovorili: „Toto miesto je pusté a je už veľa hodín. Rozpusť ich, nech sa rozídu do okolitých osád a dedín kúpiť si niečo na jedenie.“

On im odpovedal: „Vy im dajte jesť!“

Vraveli mu: „Máme ísť nakúpiť za dvesto denárov chleba a dať im jesť?“

Opýtal sa ich: „Koľko máte chlebov? Choďte sa pozrieť!“

Keď to zistili, povedali: „Päť a dve ryby.“

Tu im rozkázal usadiť všetkých po skupinách na zelenú trávu. A posadali si v skupinách po sto a po päťdesiat.

Potom vzal päť chlebov a dve ryby, pozdvihol oči k nebu, dobrorečil, lámal chleby a dával svojim učeníkom, aby im ich rozdávali. Aj obe ryby rozdelil všetkým. Všetci jedli a nasýtili sa, ba ešte nazbierali dvanásť plných košov odrobín a zvyškov z rýb. A tých, čo jedli chleby, bolo päťtisíc mužov.

Mk 6, 34 – 44

salezián Ján Holubčík

V dnešnom evanjeliu sa nám Pán Ježiš predstavuje ako hlboko ľudský, praktický a starostlivý. Ako reálny človek. Ježiš je hlboko ľudský a dokáže preukázať súcit. Nehrá sa na tvrdého, bezcitného racionalistu, ktorému sa city zdajú ako prejav slabosti a nedokonalosti. Nie je prívržencom stoicizmu v zmysle: „Zatni zuby a drž krok!“ Zároveň ako reálny človek neostáva iba pri pocite, ale hneď hľadá spôsob, ako túto komplikovanú situáciu riešiť. Nie je nejaký pasívny, neschopný „ťuťmák“. Je proaktívny a hľadá riešenia. Nie je ani vyhranený spiritualista, ktorý podceňuje všetko materiálne a ľudské. Všíma si základné ľudské potreby a snaží sa zabezpečiť jedlo pre všetkých ľudí. Ježiš sa stal jedným z nás a bol naozaj hlboko ľudský, citlivý, starostlivý a praktický.

 

TIP NA DNES:

Buďme dnes pozorní na základné ľudské potreby ľudí, s ktorými sa stretneme.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00