#ziveslovo 8.10.2019

#ziveslovo 8.10.2019

Ježiš vošiel do ktorejsi dediny, kde ho prijala do domu istá žena, menom Marta. Tá mala sestru menom Máriu, ktorá si sadla Pánovi k nohám a počúvala jeho slovo.

Ale Marta mala plno práce s obsluhou. Tu zastala a povedala: „Pane, nedbáš, že ma sestra nechá samu obsluhovať? Povedz jej, nech mi pomôže!“

Pán jej odpovedal: „Marta, Marta, staráš sa a znepokojuješ pre mnohé veci, a potrebné je len jedno. Mária si vybrala lepší podiel, ktorý sa jej neodníme.“

Lk 10, 38-42

 

korektorka Alžbeta Mráková

Raz som na zastávke električky bola svedkom rozhovoru dvoch postarších žien. Jedna sa druhej posťažovala, že nemôže prísť za vnúčatkami len tak hocikedy, lebo nevesta trvá na tom, že sa musí ohlásiť. A aj to sa s nevestou vždy nedohodne, lebo ona, nevesta, má zakaždým nejaký „iný program“. Preto svoje vnúčatká babka vídava veľmi zriedka. Premýšľala som nad neohlásenými návštevami. Sme na ne v našom „rýchložití“ pripravení? A čo tak pomyselná Ježišova osobná návšteva? Tiež by sa nám musel ohlásiť, keby chcel navštíviť náš domov? A našli by sme si vôbec na neho čas? Nemáme ustavične nejaký „iný program“?

Naše mobily sa stali naším náhradným mozgom, našimi náhradnými očami, ušami, rečou, stali sme sa od nich závislými. Komunikujeme bez usadenia sa k nohám, nie v intímnej blízkosti, ale na diaľku a neosobne. Denne posielame desiatky SMS a mailov, aby sme dali o sebe vedieť, a pozrieme a vypočujeme si desiatky videospráv a prečítame možno stovky „komentov“ na sociálnych sieťach. Čo je na tom zlé? Práve to, o čom hovorí Ježiš Marte: nevybrali sme si ten „lepší podiel“. A čo ním je? Osobná prítomnosť. Osobné slovo, dotyk rúk, pohladenie, potešenie, láska, fluidum konkrétnej osoby.

 

TIP NA DNES:

Ak mám problém s časom pre Ježiša alebo iných ľudí, ktorí ma potrebujú, zvážim, či moje namáhanie má aj Božie požehnanie.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00