#ziveslovo 8.11.2020

#ziveslovo 8.11.2020

Ježiš povedal svojim učeníkom toto podobenstvo: „Nebeské kráľovstvo sa bude podobať desiatim pannám, ktoré si vzali lampy a vyšli naproti ženíchovi. Päť z nich bolo nerozumných a päť múdrych. Nerozumné si vzali lampy, ale olej si so sebou nevzali. Múdre si vzali s lampami aj olej do nádob.

Keď ženích neprichádzal, všetkým sa začalo driemať a zaspali. O polnoci sa strhol krik: ‚Ženích prichádza, vyjdite mu v ústrety!‘

Všetky panny sa prebudili a pripravovali si lampy.

Tu nerozumné panny povedali múdrym: ‚Dajte nám zo svojho oleja, lebo naše lampy hasnú.‘

Ale múdre odvetili: ‚Aby azda nebolo ani nám ani vám málo, choďte radšej k predavačom a kúpte si!‘

No kým išli kupovať olej, prišiel ženích a tie, čo boli pripravené, vošli s ním na svadbu a dvere sa zatvorili.

Napokon prišli aj ostatné panny a vraveli: ‚Pane, Pane, otvor nám!‘

Ale on im povedal: ‚Veru, hovorím vám: Nepoznám vás.‘

Preto bdejte, lebo neviete ani dňa ani hodiny.“

Mt 25, 1 – 13

vedúci spol. Martindom Mário Tomášik

Múdre a nemúdre panny. Rovno by sme povedali – hlúpe. V Božom slove je ešte jedno príbuzné podobenstvo. O múdrom a hlúpom staviteľovi. Zatiaľ čo podobenstvo o staviteľoch sa týka nášho života a toho, aby sme postavili svoj život na tom, čo hovorí Ježiš, a podľa toho žili, podobenstvo o pannách hovorí o našom odchode, našej smrti, príchode Pána Ježiša. V obidvoch podobenstvách je zaujímavé to, že všetci navonok vyzerajú podobne. Obaja stavitelia postavili navonok pekné domy, všetky panny majú aj lampy (respektíve podľa originálu fakle), majú aj olej a všetky čakajú na ženícha. V podobenstve o staviteľoch sa rozdiel ukázal, keď prišli problémy. Lebo vtedy sa ukazuje skutočná viera.

V podobenstve o pannách sa rozdiel ukazuje v momente príchodu ženícha… všetky panny zaspali. Aj múdre, aj hlúpe. Takže v tom problém nie je, ak trocha „zadriememe vo svojej viere“. Problém nastal, keď bolo treba zareagovať.

Panny mali vyjsť v ústrety ženíchovi a svietiť mu na ceste do domu nevesty. Keďže to boli fakle, tak tie spotrebujú dosť oleja. Preto treba mať so sebou aj náhradný olej. Je to nutnosť. No nemúdre panny si ho nezobrali. Je to čudné, že tak neurobili. Cítiť za tým určitú ľahostajnosť. Však nejako bude. Nakoniec si chceli zobrať olej od tých, ktoré si ho poctivo priniesli. No to nie je možné.

Ukazuje to na to, že skutočný osobný vzťah s Pánom Ježišom je nenahraditeľný a nik to nemôže urobiť za teba. A v momente smrti to už nik za teba nedokáže „uhrať“.

Pánovi na tebe veľmi záleží. Na čom záleží tebe? Je to to, čo tebe a tvojim blízkym prinesie večný život a podrží ťa v najdôležitejšej chvíli tvojho života? Teda v momente, keď budeš zomierať?

 

TIP NA DNES:

Je to na mne, čo si vyberám. Či veci, ktoré mi prinášajú život, alebo nie. Dnes si nájdem chvíľu, keď skúsim byť sám s Ježišom a iba budem premýšľať, aký máme spolu vzťah a čo by sa v ňom dalo vylepšiť. Napíšem si to a vyberiem si jednu malú vec, ktorú začnem robiť, aby to bolo ešte lepšie.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00