#ziveslovo 8.2.2020
Apoštoli sa zišli k Ježišovi a porozprávali mu všetko, čo robili a učili. On im povedal: „Poďte vy sami do ústrania na pusté miesto a trochu si odpočiňte.“ Lebo stále prichádzalo a odchádzalo mnoho ľudí a nemali sa kedy ani najesť. Odišli teda loďou na pusté miesto do samoty.
Ale videli ich odchádzať a mnohí sa dovtípili, kam. Pešo sa ta zbehli zo všetkých miest a predstihli ich.
Keď vystúpil a videl veľký zástup, zľutoval sa nad nimi, lebo boli ako ovce bez pastiera. A začal ich učiť mnohým veciam.
Mk 6, 30-34
korektorka Alžbeta Mráková
„Trochu si odpočiňte,“ vyzýva Ježiš unavených apoštolov. Zamyslime sa prečo. Človek nie je perpetuum mobile, má istú kapacitu výkonnosti, potom sa unaví. Musí prestať s činnosťou, aby načerpal novú energiu, musí odpočívať. V koreni tohto slova je čin a predložka po, teda „po čine“ si máme oddýchnuť, zregenerovať sily, čo nás opäť naštartuje k ďalšej práci. Podobne slovo oddýchnuť má vo svojom koreni dych, dýchať. Teda zhlboka sa nadychovať a vydychovať, uvoľňovať sa… regenerovať… naberať novú silu… posilňovať (sa). Krásna je tá naša slovenčina, čo poviete?
Sú chvíle (ako pred koncom roka alebo teraz pred voľbami), keď treba pridať, stihnúť do termínu to i to, aby všetko „klaplo“. Avšak po väčšej námahe sa tým skôr a častejšie treba stíšiť, nájsť si svoj kútik na oddych. Moderne sa povie: aby človek nevyhorel, nesmie sa nechať pohltiť prácou, činnosťou, vybavovaním, lietaním od jednej nevybavenej veci k druhej. Inak sa zákonite totálne vyčerpá a jeho oddych sa napokon predĺži až na liečebný pobyt. Vedel to vo svojom čase Ježiš a jeho apoštoli, vieme to i my dnes.
TIP NA DNES:
V zdravom tele zdravý duch. Zanechám počítač, tablet a mobil doma a vybehnem si do prírody zregenerovať sily. Prečo? Lebo Ježiš.
Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.