#ziveslovo 8.3.2021

#ziveslovo 8.3.2021

Keď Ježiš prišiel do Nazareta, povedal ľudu v synagóge: „Veru, hovorím vám: Ani jeden prorok nie je vzácny vo svojej vlasti. Ale vravím vám pravdu: Mnoho vdov bolo v Izraeli za dní Eliáša, keď sa zavrelo nebo na tri roky a šesť mesiacov a nastal veľký hlad po celej krajine. A ani k jednej z nich nebol poslaný Eliáš, iba k onej vdove do Sarepty v Sidone.

A mnoho malomocných bolo v Izraeli za proroka Elizea, a ani jeden z nich nebol očistený, iba Sýrčan Náman.“

Keď to počuli, všetkých v synagóge zachvátil hnev. Vstali, vyhnali ho z mesta a viedli ho až na zráz vrchu, na ktorom bolo ich mesto postavené, a odtiaľ ho chceli zhodiť. Ale on prešiel pomedzi nich a odišiel.

Lk 4, 24-30

salezián Ján Holubčík

Skutočnosť, že patrím do spoločenstva Cirkvi ešte neznamená, že som vyhral. Ježiš v dnešnom evanjeliu uprednostňuje cudzincov pred Izraelitmi. Tí, ktorí do Cirkvi nepatria, nás môžu predísť do nebeského kráľovstva. Sú to tí, ktorí majú hlboký a úprimný vzťah s Bohom, aj keď nie oficiálny. Boh pozerá na srdce človeka. Vdova zo Sarepty a Sýrčan Náman mali ďaleko od židovského náboženstva a predsa na nich Boh vzhliadol. Každý, kto úprimne hľadá pravdu a žije podľa svojho svedomia, sa už začleňuje do Cirkvi. Karl Rahner hovorí o „anonymných kresťanoch“ – sú to tí, ktorí nasledujú Krista, Pravdu, aj keď o tom nevedia. Úprimne totižto hľadajú Pravdu. Sv. Edita Steinová hovorila, že kto hľadá pravdu, hľadá Boha, a ten bude spasený. A možno práve tí, ktorí si pohodlne sedia v lone Cirkvi a vôbec neuvažujú, či žijú v Pravde, ale len v mentálnej lenivosti hybernujú a nič neriešia, sú viac vzdialení od Boha, ako úprimní hľadači Pravdy mimo Cirkvi.

 

TIP NA DNES:

Opýtam sa dnes sám seba, či vo svojom živote úprimne hľadám Pravdu. Nebojme sa pochybností vo viere a utekajme od pohodlnej mentálnej lenivosti hľadania pravdy a zmyslu života.

 

Pridajte sa k nám a sledujte živé pôstne zamyslenia denne o 21:00: fb.me/e/3tsczHzdg

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00