#ziveslovo 8.4.2022

#ziveslovo 8.4.2022

Židia zdvihli kamene a chceli Ježiša kameňovať. Ježiš im povedal: „Ukázal som vám veľa dobrých skutkov od Otca. Pre ktorý z nich ma kameňujete?!“

Židia mu odpovedali: „Nekameňujeme ťa za dobrý skutok, ale za rúhanie, preto, že hoci si človek, robíš sa Bohom.“

Ježiš im vravel: „A nie je napísané vo vašom zákone: ‚Ja som povedal: Ste bohmi?‘ Nuž ak nazval bohmi tých, ktorým bolo dané Božie slovo – a Písmo nemožno zrušiť! –, prečo vy hovoríte tomu, ktorého Otec posvätil a poslal na svet: ‚Rúhaš sa‘ za to že som povedal: Som Boží Syn?!

Ak nekonám skutky môjho Otca, neverte mi. Ale ak ich konám, keď už nechcete veriť mne, verte tým skutkom, aby ste poznali a vedeli, že vo mne je Otec a ja v Otcovi!“ Preto ho zasa chceli chytiť, ale on sa im vymkol z rúk.

Znova odišiel za Jordán, na miesto, kde Ján predtým krstil, a tam zostal.

Mnohí prichádzali za ním a hovorili si: „Ján síce neurobil nijaké znamenie, ale všetko, čo Ján povedal o tomto, je pravda.“ A mnohí tam uverili v neho.

Jn 10, 31-42

brat Filip, OFM

Vnímam, že ešte skôr ako sa Ježiš vymkol z rúk ľudí, ľudia sa vymkli z rúk Boha Otca. Bolo to možné iba vďaka slobode, ktorú každý na začiatku dostal do užívania. Vďaka nej sme si však mali otvárať ďalšie možnosti. Žiaľ, práve sloboda je dnes dôvodom, prečo svojho Stvoriteľa na sto možných spôsobov kameňujeme. Tak či tak, tento dar slobody ostáva najväčším argumentom Božej lásky voči človeku. A Boh proti tomuto ušľachtilému daru pre nás nikdy nezasiahne, ani keď ho strašne sebecky zneužívame. Až taký je veľký! Práve preto zvykne človeka sloboda najviac ohrozovať. Uniesť ju býva ťažšie ako vojna.


TIP NA DNES:

Čoho sa úprimne sám pred sebou obávam v slobode, ktorá mi bola tak veľkodušne darovaná? Nahlas a priamo si pomenujem aspoň jednu vec.

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00